Článek
„Zhruba patnáct metrů dlouhá atika se zřítila z výšky patnácti metrů,“ řekla novinářům mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková. Na místo podle ní vyjeli profesionální hasiči z Olomouce, kteří museli ze střechy domu odstranit uvolněné části. Z budovy bylo evakuováno zhruba třicet lidí.
Sutiny podle mluvčí hasičů dopadly do opáskovaného prostoru. V římse se totiž podle informací Práva objevily praskliny a měla být opravena. Podle některých svědeckých výpovědí však vstup do ohroženého místa nebyl dostatečně zajištěn.
„Šel jsem po chodníku, bylo nás na něm v tu chvíli zhruba deset, když jsem slyšel praskot. Všichni jsme naštěstí stačili ještě před pádem zdiva utéci,“ svěřil se novinářům na místě jedenašedesátiletý Jan Arély.
„Byla to hrozná šlupka, jako když padá lavina. Vyděsilo mě, co se děje, z okolních domů vybíhali lidé,“ řekl Právu mladík, který byl jedním ze svědků pádu zdiva.
„Vyšetřujeme příčiny pádu atiky. K posouzení stavu zdiva byl přizván statik, aby posoudil, zda nemůže dojít k samovolnému pádu další části objektu,“ uvedl Jan Langr z odboru ochrany olomouckého magistrátu.
Pád zdiva ovlivnil i dopravu v centru Olomouce. V části náměstí Národních hrdinů přestaly na čas jezdit tramvaje a byly nahrazeny autobusy. Okolnosti případu šetří policie. „K vyloučení možnosti, že někdo zůstal pod sutinami, byl na místo povolán i kynolog,“ informovala Právu policejní mluvčí Irena Urbánková.
Podobná událost se stala jen o pár desítek metrů dále loni v polovině října na ulici 8. května. Pod sutinami tehdy zůstala na chodníku ležet osmasedmdesátiletá žena, která na místě zemřela. Zasypala ji část zříceného štítu jednoho z domů z 19. století.
Policisté poté za usmrcení z nedbalosti začali stíhat jednoho ze stavebníků, žalobce však stíhání zrušil. Muž se původně zodpovídal z toho, že při opravě domu dva roky před tragédií neměl odbornou kvalifikaci a neodhalil tehdy vychýlení zdi. Podle žalobce za tragédii odpovědnost nenese.