Článek
Dvě desítky zakuklených a plně ozbrojených příslušníků vězeňské služby dohlížely v úterý u Krajského soudu v Liberci na průběh prvního soudního stání v kauze liberecké větve mezinárodního drogového superkartelu. Na jeho odhalení se podíleli vyšetřovatelé Europolu a jeho členové byli zadrženi v několika zemích Evropy na podzim roku 2022.
Kartel měl i svou českou část. Zajišťovala ji skupina, která se v Liberci vytvořila kolem obchodníka Viléma Kováče, pohybujícího se často na hraně zákona i za ní, a kolem jeho liberecké firmy AMC Motors. Kováč měl v rámci kartelu patřit mezi významné postavy, přes sklady liberecké firmy mělo projít přes 3,5 tuny hašiše a okolo jedné tuny kokainu.
Čech je na seznamu 50 nejhledanějších lidí Evropy
Z jedenácti obžalovaných jich v úterý před soudem stanulo deset. Chyběl jen „náčelník“ Kováč, kterého policisté při zátahu před téměř rokem a půl nenašli a který je od té doby stíhaný jako uprchlý.
Vzkaz od náčelníka na útěku
Ač u soudu nebyl, postaral se Kováč možná o největší překvapení prvního soudního dne. Prostřednictvím svého právního zástupce poslal e-mailem osmistránkový dopis a žádal, aby byl přečten před zahájením výslechů dalších obžalovaných.
Kdo ale čekal nějakou převratnou informaci, musel být zklamaný. Kováč si v e-mailovém vzkazu především stěžoval na postup policie i soudů v jiných jeho kauzách, kde je obžalován kvůli krácení daně při obchodu s minerálními oleji a tabákem. Stěžoval si také, že je označován za mafiána nebo drogového bosse.
„Neexistuje důkaz, že bych s drogami nakládal,“ ohradil se. Tvrdil také, že není na útěku. „Nikdy jsem nikam neutíkal a neschovával se,“ vzkázal a zkritizoval, že za jeho družkou chodí v civilu oblečení policejní konfidenti vyzvídat, kde se ukrývá.
„Nejsem a nikdy jsem nebyl ozbrojený. Jsem zahnán do kouta a stojím sám proti mašinerii bezpečnostních složek,“ napsal Kováč, který by se měl ukrývat v zahraničí. Dopis ale opatřil upřesněním, že ho napsal 12. února v Liberci.
Po Kováčově dopisu u soudu zazněla výpověď spolupracujícího obviněného Jana Chalupy. Toho eskorta přivedla s hlavou zahalenou do černé látky, takže trochu vypadal jako jeden z policejních zakuklenců. Takto zahalený i vypovídal.
Chalupa sice neuzavřel se státní zástupkyní dohodu o vině a trestu, k tomu, z čeho ho viní obžaloba, se ale u soudu hned na počátku své výpovědi doznal. V liberecké skupině měl na starosti transport drog a policistům i u soudu popsal, jak se k práci dostal, jakými auty a odkud a kam se drogy převážely, jak se měnily registrační značky aut a jak pečlivě se upravovaly tajné skrýše, do nichž se drogy ukrývaly.
„Několikrát jsem vezl hašiš. S větší dodávkou jsem jel do Hamburku, odtud jsem vezl hašiš do Liberce a odtud se pak vezl zase do Berlína,“ popsal třeba. Uvedl také, jak nakládal 500 a 750 kilogramů kokainu. „V tajné skrýši v přední části auta toho bylo tolik, že si auto sedlo na předek a musel jsem dofukovat pneumatiky, aby se to upravilo,“ uvedl.
„Vždycky ty drogy byly sofistikovaně ukryty. Například v žulových deskách nebo putovaly jako zásilka kukuřičných lupínků nebo měly být mezi plechovkami s tuňáky, v krabicích s banány i v zásilce železné rudy,“ upřesnila státní zástupkyně Petra Pazderková. „V některých případech došlo k proclení v Bratislavě, v některých případech byly drogy rozváženy přímo z evropských přístavů do Itálie nebo Španělska a v některých případech drogy mířily do meziskladu v Liberci a odtud se distribuovaly do dalších zemí v rámci EU i mimo ni,“ dodala.