Článek
"Bylo nalezeno asi 70 kilogramů různých chemikálií, z toho asi deset kilogramů chemikálií na bázi kyanidů," potvrdil mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan s tím, že hasiči okamžitě zahájili likvidaci a odvoz nebezpečného odpadu.
Na nezajištěný sklad náhodou narazili pracovníci městského úřadu, kteří do bývalé Tesly přišli šetřit staré ekologické zátěže. Řemeslníci je přitom upozornili, že v jednom z plechových objektů jsou podezřelé látky. Sklad byl totiž určitou dobu volně přístupný. Majitel objektu ho pak na žádost úředníků radnice zajistil.
Stovky zapečetěných lahviček s jedy
Vladimír Gladkov z kolínského městského úřadu odhadl, že ve skladu bylo kolem stovky zapečetěných lahviček o objemu 0,3 až jednoho litru s různými kyanidy vyrobenými kolem roku 1985. Nacházelo se tam rovněž mnoho dalších nádob a sudů. Úředníci svůj nález obratem hlásili na policii, která se spojila s kolínskými hasiči.
"Hasiči byli na místě již od deváté hodiny ranní a práce stále pokračují," informoval Právo kolem čtvrté hodiny odpoledne ředitel kolínských hasičů Jan Bradna s tím, že nebezpečné látky podle něj zlikvidují odborníci z kladenské firmy Dekonta.
Její havarijní divize byla nicméně na místo přizvána až v poledne. "Obrátilo se na nás středočeské operační středisko integrovaného záchranného systému. Naše společnost byla do tohoto systému zařazena, takže vše šlo standardní cestou," řekl Právu její pracovník Jakub Kanta.
Zřejmě zapomenutý sklad
Kolínská starostka Zdeňka Majerová se domnívá, že na sklad smrtelných látek v dávno zavřeném podniku zapomněl likvidátor firmy. "Na nebezpečí upozornil náš pracovník odboru životního prostředí. Kdyby se sklad nacházel někde ve městě, určitě by se na něj brzy přišlo, ale Tesla leží na úplném okraji Kolína, v průmyslové čtvrti," sdělila Právu s tím, že o celé věci nemá podrobnější informace.
Středočeský hejtman Petr Bendl zdůraznil, že celý problém tkví v špatné evidenci nebezpečných látek, která je u většiny firem zabývajících se jejich zpracováním, nedostatečná. Podle něho je jedinou možnou cestou nápravy, jak zlepšit evidenci nebezpečných látek, důsledná kontrola podniků. "Toho bych chtěl dosáhnout pomocí krizových plánů firem, které chci důkladně kontrolovat. Evidenci nebezpečných látek nemáme, maximálně seznamy, které nám předaly okresy," uvedl Bendl.
O spojení s vyděrači policie důkazy nemá
Policie během odpoledne ještě nevěděla, komu sklad s nebezpečnými látkami patří.
"V současné době policii případ šetří pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů," konstatovala kolínská policejní mluvčí Petra Čimová s tím, že šetření je zatím vedeno proti neznámému pachateli. Ostatní opatření prý bude moci přijmout až po expertíze.
Odmítla rovněž komentovat, zda objevený kyanid má něco společného s případem pětadvacetiletého mladíka z Kolína, který byl tento týden zatčen po té, kdy policie u něho zajistila kilogram kyanidu. Byl obviněn z přechovávání a držení psychotropních látek a jedů.
Stejně tak označila za spekulace spojení s případem tzv. kyanidových vyděračů, požadujících od státu 300 miliónů korun pod pohrůžkou, že jinak otráví jídlo v nemocnicích.
Policie při vyšetřování kaynidového vydírání zatkla v minulých dnech dvě osoby.