Článek
Hala v úterý před pražským městským soudem označil za hlavní postavu KI Vladimíra Kroužeckého. Bývalý vysoký manažer společnosti Daniel Brzkovský podle něj plnil jeho přání.
Hala je nyní zhruba dva měsíce ve vazbě, která souvisí s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla podle obvinění potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Petra Sisáka. Případ se v menší míře týká i dalších firem či podvodů, například fotbalového klubu Slavia Praha.
Firma nedostála závazkům
Hala před soud předstoupil oblečen do saka, džínových kalhot a sportovních tenisek. Na začátku své výpovědi uvedl, že při jednáních zastupoval investičního bankéře Miroslava Babeje Kmece, který v minulosti působil ve Via Chemu. „Byl jsem tam, abych zajistil zájem svého klienta," uvedl Hala.
Via Chem podle něj prodávala přes KI dluhopisy v řádech stovek miliónů korun. Své závazky zvládala splácet do roku 2013. Po medializaci kauzy podle něj přišlo hodně požadavků na výplatu peněz a firma nebyla schopná dostát svým závazkům. Proto podle Haly Via Chem podal návrh na svoji reorganizaci.
Investoval prostředky jiných klientů
Vladimír Kroužecký je podle dostupných informací synovcem Jana Kroužeckého – bývalého spoluvlastníka Sokolovské uhelné. „Pan Brzkovský se věnoval naplňování pokynu tak, jak je vyžadoval pan inženýr Kroužecký," řekl Hala. Brzkovský se podle něj podílel zejména na realizační fázi dluhopisového programu. Hala při výpovědi také zmínil, že investoval do KI i prostředky jiných klientů. Investice dostal zpět i s předpokládaným zhodnocením.
V kauze Key Investments podle obžaloby přišlo 45 poškozených subjektů nejméně o 873 miliónů korun. Kromě bývalého předsedy představenstva KI Brzkovského na lavici obžalovaných sedí bývalá místopředsedkyně Klára Fenstererová a členka představenstva Alena Šťastná. Všichni vinu odmítají.
Bezcenné dluhopisy
Obžaloba Brzkovského viní z toho, že při správě peněz využil nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, mezi které patřily dluhopisy vydávané firmami Borsay, E Side Property Limited nebo Via Chem Group. Věděl přitom podle spisu o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořily v podstatě jen zákazníci KI. Po krachu firem navíc byly dluhopisy prakticky bezcenné.
Šťastná s Fenstererovou podle obžaloby ze svých funkcí nedostatečně dohlížely na činnost investiční společnosti a porušily například povinnosti, které se týkají čestného a spravedlivého jednání ve prospěch zákazníků. Zároveň se podílely na zařazení rizikových cenných papírů na seznam k obchodování. Uzavřené smlouvy pak nemohly být vypořádány poté, co firma v dubnu 2011 přišla o licenci obchodníka s cennými papíry. Key Investments je od roku 2012 v konkurzu.