Článek
Počet nemusí být konečný. Advokáti hodlají žádat Bublana, aby zprostil mlčenlivosti další zatím neupřesněný počet policistů. "Do středy tohoto týdne bylo v rámci kauzy Berdychova gangu zproštěno mlčenlivosti 41 osob. V této fázi vám nemůžeme nicméně sdělit totožnost těchto osob," odpověděla na dotazy Práva pracovnice ministerstva vnitra Jana Matějusová. Podle policejního prezídia jde o zcela ojedinělý a naprosto výjimečný případ, který nebyl v dějinách české kriminalistiky zaznamenán.
"Počet 41 policistů zproštěných mlčenlivosti ministrem vnitra a vyslýchaných v jediné kauze je zcela ojedinělý a naprosto výjimečný. To jsme dosud nezaznamenali," řekl ve čtvrtek Právu pracovník policejního prezídia Pavel Hanták. Výjimečnost kauzy Berdychova gangu možná ještě není u konce. Obhájci obviněných totiž předpokládají, že uvedený počet vyslýchaných policistů se ještě zvýší.
"Budu podávat žádost o zproštění mlčenlivosti nejméně dvou policistů, jejichž jména nemohu sdělit. To učiním, pokud o to nežádali žalobci. Nevím totiž, kterých policistů se nová zproštění mlčenlivosti týkají," řekl ve čtvrtek Právu advokát Josef Doucha, který obhajuje bývalého důstojníka pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem - OBOZ Josefa Opavu. Právě Opavu označili obžalovaní Berdych a Radek Trumpeš loni v listopadu před trestním senátem vedeném soudcem Petrem Braunem za organizátora gangu. Podle Berdycha, Trumpeše a dalších obviněných se měli na řízení a činnosti gangu podílet další obvinění expolicisté OBOZ Petr Koňařík a Jiří Žofčín. Podobné závěry vyslovili i další advokáti.
Obviněno osm policistů
Bývalí elitní policisté Opava, Koňařík, Žofčín, bývalý policista ve výkonu trestu Karel Suchomel a bývalý dopravní policista Jiří Železný.nejsou jedinými stíhanými policisty v případu spojeném s řáděním násilného lupičského gangu okolo Berdycha. Žalobci Svatopluk Nauš a Michal Zachystal obvinili tři další policisty z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, které v lednu 2003 jako členy speciálního týmu Mari pověřil náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně úkolem odhalit pachatele loupeží v policejních uniformách.
Podplukovník Petr Vojtěchovský ustanovený Macháněm do funkce šéfa týmu Mari je trestně stíhán od května 2003. "Vyšetřování bylo letos v květnu ukončeno. Naše návrhy na další dokazování a výslech jednoho policisty byl žalobcem Naušem zamítnut, takže nyní asi bude následovat vypracování obžaloby, ve které budeme čelit sedmi trestným činům. Můj mandant se nedopustil ani jednoho z nich. Doplatil na to, že odhalil provázanost Berdychova gangu s vysokými policejními důstojníky a činiteli ministerstva vnitra," řekl ve čtvrtek Právu Vojtěchovského obhájce Jaroslav Jankrle.
Obvinění od letošního května čelí Vojtěchovského zástupce v týmu Mari Radek Čermák, který v operativním vyhodnocení v květnu 2003 popsal provázanost Berdychova gangu s vysokými policejními důstojníky. Spolu s Čermákem je obviněn policista z ÚOOZ Tomáš Janečka. Podle usnesení o zahájení trestního stíhání Zachystala je Čermák s Janečkou obviněn z útěku nebezpečného zločince z Berdychova gangu Maroše Šuleje do Irska.
"Nebudu se k informacím Práva vyjadřovat. Ještě jsem neobdržela vrácené doručenky potvrzující převzetí usnesení o zahájení trestního stíhání. A přitom už došly stížnosti obviněných policistů. Bližší informace podám, až obdržím doručenky," řekla ve čtvrtek Právu žalobkyně Alena Řezníčková, která zastupuje vyšetřujícího žalobce Zachystala po dobu jeho nemoci.
Čermák s Janečkou podle některých příslušníků cizinecké a pohraniční policie a celníků na pražském ruzyňském letišti byli na letišti v roce 2002 přítomni v okamžiku, kdy Šulej hodlal odletět do Londýna. "Chtěli, abychom ho zadrželi. To ale nebylo možné, protože nešlo o Šuleje nýbrž Pavla Skalu, který měl platné cestovní doklady vystavené v Nymburce. Víme, že se nadřízeného dotazovali, co dělat. Po odpovědi, že zaplatí letenku, pokud se spletou a zadrží Skalu a ne Šuleje, oba policisté nechali Skalu odletět," řekl Právu celník, který si nepřál být jmenován.