Článek
Méně je naopak zpronevěry, podvodu a pojistného podvodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou předložil ve středu vládě ministr vnitra František Bublan.
Loni ubylo také násilných trestných činů. Projevilo se to nižším počtem vražd, úmyslných ublížení na zdraví, vydírání a loupeží. Problémem však zůstávají loupeže na finančních institucích. Právě finanční a hospodářská kriminalita je v Česku hlavním zdrojem nezákonných zisků.
V praxi pachatelé podvodníci nejčastěji využívají k legalizaci příjmů hlavně vklady do více bankovních účtů, zakládání termínovaných vkladů, investování do podílových fondů, cenných papírů, nemovitostí a uměleckých předmětů.
Kapesních krádeží je stále více
Rovněž klesl počet vloupání do bytů, rodinných domků a rekreačních objektů, krádeží motorových vozidel a věcí z automobilů. Naopak stouply kapesní krádeže.
Mírně se snížil i podíl cizinců na kriminalitě. Nejvíce stíhanými jsou stále Slováci (34,5 %), následují je Ukrajinci a pak občané Vietnamu, Polska a Ruska.
Poklesl i podíl dětí a mladistvých na trestné činnosti, což ministr vnitra zdůvodňuje jejich menším podílem v populaci a také účinností nové legislativy, jako je například zákon o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy.