Článek
Kromě osmnáctiletého syna zemřelého muže požaduje po státu stejné odškodné, tedy 50 miliónů, také matka zabitého. Její žalobu bude soud posuzovat v úterý.
Oba pozůstalí chtějí náhradu nemajetkové újmy po státu, potažmo ministerstvu vnitra, protože tvrdí, že zákrok, po kterém 4. ledna 2009 na ulici Körnerova v Brně zemřel zatýkaný Vietnamec, nebyl pouze excesem zasahujících policistů, ale systémovým selháním.
Tři zasahující policisté prověřovali oznámení, že muž pod vlivem drog ničí zařízení bytu a napadá lidi v domě. Při zákroku měli Vietnamce několikrát udeřit obuškem a kopnout. Totéž měli dovolit i sousedce. „Stalo se mu to jen proto, že byl a vypadal jako Vietnamec,“ prohlásil advokát syna zemřelého.
Dnes osmnáctiletý syn se s otcem prakticky deset let nestýkal, bydlel totiž v Německu a komunikoval s ním jen jednou týdně prostřednictvím počítače. Otec mu ale posílal peníze a dárky.
„Žalobci tak vznikla škoda spíše tím, že se musel obejít bez finanční podpory,“ argumentoval zástupce ministerstva vnitra a doporučil žalobu zamítnout.
Policisty soud poslal do vězení
Kvůli smrti Vietnamce skončili za mřížemi tři policisté z elitní brněnské jednotky, kteří u případu zasahovali, a také žena ze sousedství.
Vietnamec po zatčení skončil v policejní cele, později si nechal zavolat lékaře kvůli bolesti břicha, ani ten však žádné zranění nepoznal. Druhý den ale muž zemřel v nemocnici. Měl protrženou slezinu a vnitřní krvácení.
Případ provázelo mnoho nejasností, obžaloba stála na výpovědi jediné svědkyně, přítelkyni zemřelého Vietnamce. Policisté i sousedka jakékoli násilí na zatýkaném popřeli a ani znalci nedokázali přesně určit, kdy muž ke zranění vlastně přišel.
Soudy poslaly do vězení na 10 let velitele zákroku Josefa Srnského, policisté Jarmil Šimoník a František Jaroš dostali po 3 letech žaláře, sousedka Kateřina Slavíčková si odpykává 8 let vězení.