Článek
„Unikající kyslík vytvářel v okolí úniku velmi mrazivé prostředí, navíc hrozilo, že po iniciaci jakýmkoliv zdrojem může dojít k explozi. A to i po reakci kyslíku s mastnotou v olejovém hospodářství v areálu nedaleko místa úniku,“ uvedl mluvčí karlovarských krajských hasičů Martin Kasal.
„Hasiči v první fázi zásahu evakuovali všechny zaměstnance z místa úniku a vypnuli přívod všech ostatních energií, aby nedošlo například ke zkratu. Zároveň nasadili kolem nádrže vodní deflektory, které vytvářejí vodní stěnu bránící dalšímu šíření,“ pokračoval mluvčí hasičů.
„Vzhledem k vysokému nebezpečí přímo u zásobníku nechali kyslík kontrolovaně unikat. I po několika hodinách zásahu s použitím termokamery a na dálku naměřili v okolí místa úniku teploty hluboko pod bodem mrazu. Teprve po úniku většiny kapalného kyslíku (kyslík po stlačení zkapalní, pozn. red) z nádrže se dostali až na samotné místo, armatury u nádrže ale byly mrazem natolik zasažené, že hasiči nezačali s provizorním uzavřením úniku, aby nedošlo k ještě většímu poškození,“ konstatoval Kasal.
Až ve dvě hodiny v noci už stav nádrže umožnil hasičům uzavření všech ventilů a zastavení zbytku úniku kyslíku. „Kvůli velké spotřebě vody při zkrápění muselo na místě zasahovat více cisteren, které kyvadlově dovážely vodu ze stanice hasičů ve Vřesové,“ uzavřel mluvčí.