Článek
Hasiči obdrželi hlášení o požáru po druhé hodině odpoledne, jednotky vyjely do ulice U Sovových mlýnů.
„Hoří v místnosti, kde je rozvaděč. Plameny se nešíří, nicméně zplodiny hoření pronikly do výstavních prostor. Snažíme se zplodiny odvětrat. Z místnosti jsme vynesli tlakové lahve. Plameny se tam nedostávají, ale zplodiny ano,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.
Z muzea bylo evakuováno 100 lidí a byla uzavřena plavební komora na Vltavě, která je vedle Sovových mlýnů. Jednoho člověka záchranáři ošetřili.
Hasiči informovali i o přesouvání obrazů, které by mohly agresivní zplodiny hoření poškodit. To však rozporoval předseda správní rady muzea Jiří Pospíšil, který ale není na místě. Podle něj šlo nejvýš o přemístění několika děl v rámci muzea. Hasiči sami nakonec informaci korigovali.
„Po dohodě s odborníky muzea nebylo nakonec nutné obrazy přesouvat. Prostor se nám podařilo rychle odvětrat. Požár je zcela uhašen,” uvedl kolem 16:15 Kavka.
„Začaly hořet klimatizační jednotky a technické zázemí muzea,“ uvedl Pospíšil v České televizi. Podle něj v místnosti svařoval pracovník města panty a od toho chytlo obložení místnosti.
Hořelo ve vedlejší budově, než jsou umělecká díla. Kdyby se plameny dostaly na sbírku, byla by to podle Pospíšila nevyčíslitelná škoda.
Medu Mládkovou neevakuovali
Pospíšil Právu řekl, že uvažovali, že budou kvůli požáru evakuovat zakladatelku muzea Medu Mládkovou (100), která má byt ve vedlejším křídle muzea. „Vzhledem k tomu, že se podařilo odnést tlakové lahve a nehrozí nebezpečí výbuchu, tak jsme se rozhodli paní Medu neevakuovat,“ dodal Pospíšil.
I když nebyly ohroženy sbírky, je vyřazení technické místnosti a klimatizace pro muzeum velká rána. „Přežili jsme koronavirus, kdy jsme tratili několik milionů korun, ale nevím, jak se vypořádáme s tímto,“ poznamenal Pospíšil.
Museum Kampa se nachází v areálu Sovových mlýnů na Malé Straně v centru Prahy. Uchovává uměleckou sbírku Jana a Medy Mládkových, kteří během svého pobytu v exilu, v druhé polovině 20. století, aktivně podporovali tehdejší československé nonkonformní umělce. Zdroj: Museum Kampa |