Článek
Ženu telefonicky kontaktoval dosud neznámý pachatel vystupující jako pracovník banky. Ten jí tvrdil, že má u nich schválený úvěr ve výši 250 tisíc korun. Žena si však žádnou půjčku nezřizovala, navíc volajícímu uvedla, že má bankovní účet jinde.
„Proto se s ní následně spojil údajný pracovník její banky, který ženu přesvědčil, ať si založí takzvaný rezervní účet u České národní banky. Jelikož nic nenasvědčovalo protiprávnímu jednání, souhlasila,“ uvedla Skoupilová.
Na stránkách tvářících se jako ty České národní banky si žena založila účet, na který převedla 125 tisíc korun. Že se stala obětí podvodu, zjistila pozdě. „Její banka již transakci nebyla schopná zastavit,“ konstatovala mluvčí.
Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. V případě dopadení hrozí pachateli v krajním případě až pět let za mřížemi.
Internetoví podvodníci vystavují oběti časovému presu a obavě, že přijdou o své peníze. Banka se svými klienty takovým způsobem nekomunikuje a nikdy po nich nepožaduje přeposílání či vkládání peněz na jiné účty.
„V případě, že přijmete hovor od údajného bankovního pracovníka, který se vás snaží přesvědčit o napadeném účtu nebo požaduje přeposlání peněz na jiný účet, raději telefonát ukončete a ihned kontaktujte oficiální infolinku své banky nebo navštivte bankovní pobočku,“ doplnila radu na závěr policejní mluvčí.
Falešný bankéř opět na scéně. Ženu z Přerovska připravil o 860 tisíc korun
Útoků přibylo
Česká bankovní asociace (ČBA) letos zaznamenala zvýšený počet kybernetických útoků zaměřených na klienty bank, konkrétně eviduje 65,8 tisíce napadených lidí, což je ve srovnání s loňskem o třetinu více.
Dobrou zprávou je aspoň to, že se snižuje škoda způsobená jednomu člověku. Letos dosahuje 16 170 korun, loni to bylo 20 741 Kč.
Tento pozitivní vývoj přičítá ČBA zejména zvýšené edukaci veřejnosti o rizicích a kybernetických podvodech. „Banky dlouhodobě investují do ochrany svých klientů a do prevence odhalování podvodů. Umělá inteligence se stává stále důležitějším nástrojem, který nám pomáhá rychle a efektivně identifikovat hrozby a minimalizovat jejich dopady,“ prohlásil prezident asociace Jan Juchelka.
Zdůraznil však, že umělou inteligenci (AI) stále častěji zneužívají také kyberšmejdi, kteří ji využívají k vytváření stále sofistikovanějších podvodů. Novinky například v minulosti opakovaně varovaly před deepfaky, tedy podvodnými videi vytvořenými AI, která lákají z důvěřivců peníze.
Podvodníci si hrají na novináře
Uživatelé by se měli mít na pozoru před různými investičními podvody, ve kterých útočníci zneužívají jméno zpravodajského serveru Novinky.cz. Na snadné výdělky lákají podvodníci zpravidla v souvislosti se známými osobnostmi. V posledních měsících se objevily například falešné články s prezidentem Petrem Pavlem či moderátorem Janem Krausem.
Jde nicméně o typický phishingový podvod, kdy se útočníci snaží pod vidinou snadného zisku z lidí vylákat peníze. Podvod je to ale poměrně propracovaný, všechny odkazy ve falešném článku vedou na další podvodný web.
Aby důvěřivce kyberzločinci co nejvíce zmátli, nechtějí po něm v některých případech vyplňovat okamžitě čísla kreditních karet ani odesílat žádné peníze. Vše začíná registrací na dané platformě, načež uživatele bude kontaktovat správce platformy. Teprve s jeho pomocí jsou pak z důvěřivců vylákány peníze. Nemusí ho přitom kontaktovat pouze e-mailem, ale klidně i telefonicky.
Poradíme, na co si dát pozor a jak nesednout podvodníkům na lep, a to v dříve uveřejněném článku.