Hlavní obsah

Uštknutý chovatel hadů bojoval o život. Teď má patálie se zákonem

Plzeň

Trestní stíhání nebo minimálně pokuta hrozí plzeňskému chovateli, kterého v sobotu 4. května v bytě uštknul jedovatý exotický had. Muž bojoval o život a je stále ještě v nemocnici, o jeho nebezpečný koníček se ale zajímají policisté i státní veterinární správa.

Foto: Policie ČR

Chovatel má v bytě terária s šesti hady, z nichž čtyři jsou jedovatí.

Článek

„Víme, že neměl platné povolení k chovu zvířat vyžadujících zvláštní péči, mezi něž patří i všichni jedovatí hadi,“ řekl Novinkám Richard Bílý z Krajské veterinární správy v Plzni. Podle informací Novinek chovatele uštkla zmije nosorohá - ta žije v západní a střední Africe a má poměrně silný jed.

Policie se případem stále ještě zabývá. „Muž měl doma celkem šest hadů, z toho čtyři jedovaté,“ sdělila policejní mluvčí Michaela Raindlová. K ohrožení nikoho dalšího nedošlo, žádný z plazů z terárií neunikl. A zatím není jasné, jak kriminalisté celou událost vyhodnotí.

Dvě varianty

„Jedna varianta je trestný čin, druhá veterinární přestupek - v tomto případě bychom dali podnět na odbor životního prostředí plzeňského magistrátu,“ uvedl Bílý. „Výše pokuty mně nepřísluší předjímat, měla by se ale odvíjet podle toho, jak dlouho zvířata bez potřebné registrace choval, zda ohrožoval i ostatní nebo jen sebe. To všechno bude zřejmé až z policejního spisu,“ konstatoval Bílý.

Foto: Policie ČR

Jeden z chovaných hadů

Plzeňského chovatele uštkla exotická zmije

Krimi

Podle Dagmar Kaiferové Svobodové, vedoucí zmíněného odboru, by se sankce zřejmě pohybovala v řádu několika tisícovek. „Takovéto přestupky řešíme jen zcela výjimečně, tak jeden dva za pět let,“ poznamenala Svobodová.

Uštknutého chovatele v inkriminovaný den napřed převezla záchranka na emergenci plzeňské fakultní nemocnice, odtud jej vzápětí transportoval vrtulník na specializované pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Život mu zachránilo podané antisérum. „Byl hospitalizovaný na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny,“ upřesnila mluvčí pražské nemocnice Marie Heřmánková. „Minulý týden byl přeložený zpět do Fakultní nemocnice Plzeň,“ doplnila.

Škrtiči na volno

Pro zajímavost: dříve se mezi nebezpečná zvířata řadili i hadi škrtiči dorůstající přes dva metry, ale na ty se teď už předpis nevztahuje. Poplatek za vydání příslušného povolení činní tisícovku, registrace pak platí tři roky. Její případné prodloužení vyjde na pětistovku. „Správní poplatky by měli lidi od chovu nebezpečných zvířat odradit, ale také je odrazují od jejich placení,“ připustil Bílý.

Foto: Policie ČR

Terárium v bytě chovatele

V Plzni chová jedovaté hady a má k tomu registraci necelých deset lidí. „Většinou jsou napojení na zoologickou zahradu a se zvířaty obchodují. Je na jejich odpovědnosti, aby je prodávali jen tomu, kdo má povolení, zakázané to však nemají,“ dodal.

Kolik chovatelů má doma jedovaté hady nelegálně, se zjistit prakticky nedá. „Většinou se to dozvíme při podobné mimořádné události, jako byla tato,“ upozornil Bílý. „Není v našich silách ani možnostech provádět nějaké preventivní kontroly. Pokud je důvodné podezření na chov takovýchto zvířat nebo třeba na množírnu a chovatel nespolupracuje, musí nechat byt otevřít policie na základě souhlasu soudu,“ vysvětlil Richard Bílý.

Policie odložila případ smrti ženy po uštknutí mambou. Hada získala ze zahraničí

Krimi
Související témata:

Výběr článků

Načítám