Hlavní obsah

Ústavní soud odmítl stížnost Roztočila odsouzeného na 13 let za vraždu

Aktualizováno

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Rostislava Roztočila, jenž dostal trest 13 let vězení za vraždu egyptského studenta v roce 1975. Zprávu zveřejnil Nejvyšší soud. Mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová ji nepotvrdila, protože nemá doklad o doručení rozhodnutí všem účastníkům řízení.

Článek

Roztočil zřejmě žije v Německu. Před pěti lety se svým spoluvězněm utekl z věznice v Plzni na Borech.

Nejvyšší soud už v roce 2008 odmítl Roztočilovo dovolání. Nyní má podle mluvčího Petra Knötiga na stole usnesení Ústavního soudu, které všechna starší rozhodnutí v Roztočilově kauze potvrzuje.

"Ústavní soud ve svém usnesení uvedl, že všechny obecné soudy, tedy i Nejvyšší soud, dostály všem ústavním požadavkům kladeným na dokazování v trestním řízení. Úvahy soudů se zakládají na racionální argumentaci a jsou v souladu s principem nezávislého soudního rozhodování," citoval z usnesení Knötig.

Ústavní soudci odmítli také návrh na zrušení ustanovení trestního řádu, podle kterého se všechny písemnosti určené pro obviněného v řízení proti uprchlému doručují pouze obhájci.

Byl dvakrát uznán vinným z vraždy

Pelcová bez dalších podrobností potvrdila, že usnesení bylo vydáno. "Rozhodnutí bylo odesláno advokátce pana Roztočila a nyní čekáme na potvrzení o jeho doručení," uvedla Pelcová.

České soudy Roztočila uznaly již dvakrát vinným z vraždy. Taxikář Roztočil se prý v roce 1975 dohodl s dalšími známými na okradení a vraždě Egypťana. Zbili ho a on jim vydal 20 000 korun. Nakonec mu přivázali na prsa traverzu a shodili ho do Labe. Tělo zavražděného muže nalezla policie až o půl roku později.

Roztočil vinu popírá. Emigroval do Rakouska, později žil v Německu. Za vraždu byl nejprve v roce 1985 odsouzen v nepřítomnosti. Soudy mu uložily výjimečný trest. Do vězení však nenastoupil a po roce 1989 několikrát beztrestně navštívil Česko. Policisté jej zadrželi až v roce 2000. Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl společně s vrahem Romanem Čabradou a vrátil se do Německa.

Německé úřady v roce 2006 Roztočila vydaly do Česka pod podmínkou, že nebude stíhán za svůj útěk a začne nový proces. V něm však soudy muže znovu uznaly vinným. Výzvu k nastoupení do výkonu trestu Roztočil neuposlechl. Podle médií znovu žil v Německu.

Loni v březnu Německo údajně odmítlo vydat Roztočila do Česka. Tamní úřady to odůvodnily tím, že se Roztočil trvale zdržuje v Německu, kde nespáchal žádný trestný čin, a je plně integrován do sociálních a společenských struktur. Zbytek trestu si Roztočil může teoreticky odpykat jak v Česku, tak v Německu.

Související témata:

Výběr článků

Načítám