Článek
Žena se do problémů dostala poté, co ona ani její zákonní zástupci částku nezaplatili. Exekutor proto v roce 2014 začal částku vymáhat. Celkem asi 20 tisíc korun chtěl strhávat z důchodu nemocné ženy, což se ale ukázalo jako nemožné, protože po odečtení nákladů na pobyt v ústavu sociální péče nezbývalo dost peněz.
Později pohledávku převzala soukromá firma a Krajský soud v Hradci Králové zamítl návrh na zastavení exekuce. Podle ústavních soudců to ale byla chyba.
Jen obtížně si lze představit slabšího účastníka soudního řízení, než byla stěžovatelka.
Exekuce by podle senátu se soudcem zpravodajem Jaromírem Jirsou mířila proti základním principům právního státu, k nimž podle ÚS patří také to, jak se stát postará o své slabé.
Devítiletá jela načerno, po letech na ni dopadla exekuce. ÚS zkritizoval postup justice
„Jen obtížně si lze představit slabšího účastníka soudního řízení, než byla stěžovatelka, která nemohla objektivně ovlivnit vývoj svého onemocnění, své rozumové schopnosti a způsob chování své zákonné zástupkyně, která se nestarala o její práva a neplnila své zákonné povinnosti,“ napsali soudci.
Srb odsouzený v Česku za drogy se chce starat o matku, Ústavní soud se ho zastal
ÚS zdůraznil, že žena byla v době hospitalizace nezletilá, vážně nemocná a objektivně zcela nezpůsobilá dbát o svá práva. Pokud měl někdo platit, jsou to podle soudu výlučně zákonní zástupci. Právě od nich bylo možné vymáhat dlužnou částku.
Zcela ojedinělé je pak rozhodnutí senátu, podle kterého musí královéhradecký soud zaplatit ženě náklady spojené s ústavní stížností.
Při operaci jí přeřízli močovod, Nejvyšší soud nechtěl přiznat odškodné
„Porušení jejího práva na soudní ochranu ze strany krajského soudu bylo totiž natolik intenzivní, že tento výjimečný postup ospravedlnilo,“ vysvětlili soudci.
Věc se nyní vrací ke krajskému soudu, který bude při svém dalším rozhodování vázán právním názorem ÚS.