Článek
Podle již pravomocného rozsudku musí dále senior ženě zaplatit přes 70 tisíc korun jako odškodné za psychické útrapy a dalších 10 tisíc ze stejného důvodu jejich dospělému synovi.
Podle spisu obžalovaný muž svoji manželku psychicky trýznil nejméně od roku 2016 do listopadu 2022.
„V důsledku téměř každodenní opilosti ji vulgárně urážel, vyhrožoval uříznutím hlavy nebo že bude létat vzduchem,“ popsal soud jednání obžalovaného.
Deset let týral policista manželku, dostal podmínku
„Dále ženě několikrát v měsíci zakazoval chodit spát do ložnice nebo po ní házel různé předměty. Křičel na ni, že do práce nejezdí pracovat, ale š*kat,“ dodal soud s tím, že poškozená žila v neustálém stresu, a nakonec se sesypala a skončila v péči psychiatrů.
Despota ignoroval i předchozí nařízení soudu, který mu v rámci rozhodnutí o vykázání z bytu zakázal veškerý kontakt s manželkou. Přesto jí poslal skoro 130 SMS zpráv, ve kterých jí například vyhrožoval, že se vrátí domů a udělá „boro“.
Vše vygradovalo předloni v listopadu, kdy Josef S. fyzicky napadl svého dospělého syna, který se poškozené zastal.
„Syn ho napomenul, že se nemá k matce chovat jako ‚hovado‘. On mu na to odpověděl, ať táhne do pr*ele. Muž pak syna nejméně dvakrát udeřil pěstí do obličeje,“ uvedla státní zástupkyně s tím, že následně syna napadl dřevěným hranolem.
„Syn se bránil kovovou lžící na boty a podařilo se mu vytrhnout útočníkovi hranol z ruky. Ten si pak z kuchyně vzal paličku na maso a chtěl syna udeřit do hlavy. V tu chvíli si mezi ně stoupla poškozená a obžalovaný ji udeřil do čela,“ konstatovala žalobkyně.
Muž z Bruntálska týral svou ženu sedm let, nakonec ji bodl do zad
Soud nakonec Josefa S. uznal vinným z trestných činů týrání osoby ve společném obydlí, pokus o ublížení na zdraví a maření úředního rozhodnutí.
„Je třeba především zohlednit to, že obžalovaný se závažného jednání dopouštěl na osobě blízké a po dlouhou dobu šesti let. Nad svým chováním neprojevil žádnou sebereflexi, jen litoval sám sebe,“ zdůvodnil soud uložení nepodmíněného trestu.
„Z jeho úst jsme tady neslyšeli žádnou omluvu nebo předsevzetí, že bude řešit své problémy s alkoholem, které bagatelizoval, ačkoliv podle znalců má sklony k jeho nadměrnému užívání a byl vždy spouštěčem jeho agresivního chování,“ uvedl dále soud.
Má sklony k agresivitě
Sám Josef S. před soudem v emotivním proslovu řekl, že chce pracovat na urovnání vztahu s rodinou a dát ji znovu dohromady.
„Bude to už bez nadávek a sprostých slov. Doufal jsem, že dostanu podmíněný trest, abych na tom mohl pracovat. Z basy to nenapravím. Mám je tady všechny u srdíčka, chci domů,“ prohlásil se slzami v očích.
Podle znalců je ale emočně nestabilní a má sklony k agresivitě. „Jeho chování je významně ovlivněno alkoholem, který mu odbourává zábranné mechanismy,“ citoval soud závěr psychiatrického posudku.
K poškozené znalci řekli, že jsou u ní jasně patrné symptomy týrané osoby.
„Obžalovanému opakovaně odpouštěla a nebyla schopna se ze vztahu osvobodit. Je nadmíru svědomitá a loajální vůči druhým i za cenu odřeknutí si svých vlastních přání a potřeb,“ uvedli odborníci.
„Poslouchala manžela pro zachování klidu v rodině a ve všem se mu snažila vyhovět, aby nedocházelo ke konfliktům. Vnitřně trpěla strachem a úzkostmi, které pak měly vliv na vznik posttraumatické stresové poruchy,“ dodali.