Článek
Podezření, že se na boleslavském odboru dopravy registrují kradená luxusní auta, policisté prověřovali od loňského roku. Podle kriminalistů šlo především o vozidla značek Range Rover, Audi a BMW, odcizená hlavně v Německu, Rakousku a na Slovensku.
Policisté podle Vinčálka zjistili, že vznikla fiktivní firma, na kterou byla přihlašována odcizená vozidla s pozměněnými identifikátory a padělanými doklady. "Zajímavostí v případu je i fakt, že jedno z legalizovaných odcizených vozidel Range Rover Evoque zakoupil výhodně i výše zmíněný úředník odboru dopravy v Mladé Boleslavi," uvedl mluvčí.
Zajišťovali prohlídky
Pachatelé podle něj přebírali od dalších lidí odcizená vozidla, která již měla pozměněné identifikátory a padělané doklady. Zajistili jim technické a evidenční prohlídky v Česku a přihlásili je do provozu na fiktivní firmu, jejíž vlastník v kauze figuroval jako takzvaný bílý kůň. "Rovněž docházelo k padělání kupních smluv vozidel ze zahraničí. Vozidla byla následně přes úvěry a leasingy prodávána dalším uživatelům," dodal mluvčí.
Kriminalisté obvinili dva lidi z legalizace výnosů z trestné činnosti a úředníka navíc z podílnictví a zneužití pravomoci úřední osoby. Všichni jsou stíhání na svobodě, spis hodlá policie brzy předat státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby.
"Na případu nadále spolupracujeme s kolegy z brněnské policie a ze Slovenska. V této souvislosti je také prověřována trestná činnost na úseku úvěrových podvodů," dodal mluvčí.