Článek
Policie úředníky prověřovala od roku 2011, obvinila je o rok později. Kvůli údajnému účelovému a nedůvodnému upřednostnění Promopra čelili obžalobě ze zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku někdejší šéfka předsednické sekce Jana Hendrichová, právník David Mlíčko a diplomat Radomír Karlík.
Městský soud v Praze je už předloni označil za „obětní beránky”, kteří k trestné činnosti neměli žádný motiv. Soudkyně pražského vrchního soudu letos v lednu uvedla, že úředníci Promopro vybrali, protože firma byla podle jejich zjištění jediná schopná danou veřejnou zakázku splnit. [celá zpráva]
Mlíčko chce po státu 4,7 milionu korun jako náhradu nemajetkové újmy, Hendrichová ve dvou žalobách 450 000 korun a 950 000 korun jako náhradu za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem. Žaloby byly podány na Obvodní soud pro Prahu 2, potvrdila serveru mluvčí soudu Marcela Pröllerová.
Podnikatelé do vězení
U soudu bude stát zastupovat ministerstvo spravedlnosti. Jeho mluvčí Jakub Říman potvrdil, že úředníci na jaře poslali na ministerstvo žádost o mimosoudní vyrovnání. Odškodnění chce i diplomat Karlík. O žádostech resort ještě nerozhodl.
Podnikatelé dostali v kauze Promopro tresty od 3,5 do devíti let vězení. Nejvyšší devítileté tresty pražský vrchní soud potvrdil pro jednatele Promopra Jaroslava Veselého a podnikatele Vlastimila Maxu. Veselý podle rozsudku podvodně předkládal k vyúčtování i faktury za smyšlené služby. Další odsouzení muži převáděli nelegálně získané peníze na jiné firmy. Státu tak způsobili škodu v řádu stamilionů korun.
Stíhání v kauze se vyhnulo bývalému místopředsedovi vlády pro evropské záležitosti Alexandru Vondrovi (ODS), v případu měl postavení svědka a u soudu se úředníků zastal.