Článek
„Máme těmi důkazy, které byly provedeny, za prokázané, že to, co o sobě pan obžalovaný na Facebooku tvrdil, se zakládalo na pravdě, že se podílel na aktivní vojenské službě a vojenských akcích v tom předmětném území, kdy s ohledem na odborné vyjádření jsme uvěřili vyjádření obžalovaného na Facebooku, že působil jako odstřelovač a usmrtil několik osob,“ uvedla předsedkyně senátu Hana Chaloupková s tím, že Polák v podstatě důkazy o sobě shromažďoval sám.
Co se týče trestu odnětí svobody, ani při předchozích dvou odsouzeních soud podle Chaloupkové příliš nepochyboval o tom, že Polák na východě Ukrajiny někoho usmrtil, nyní ale soud uznal jeho vinu na smrti čtyř lidí, proto trest oproti předchozím verdiktům o jeden rok zvýšil.
Verdikt není pravomocný, Polákův právní zástupce se proti němu na místě odvolal.
Policie šetří tři Čechy rabující na Ukrajině i porušení sankcí
Už dvakrát dostal 20 let
Městský soud Poláka už dvakrát odsoudil ke dvaceti rokům vězení, pokaždé ale odvolací soud verdikt zrušil a vrátil případ k novému projednání. Na základě pokynu vrchního soudu nechal městský soud zpracovat odborné vyjádření k případu. Polák se totiž na svém facebookovém profilu mimo jiné chlubil tím, že zabil minimálně čtyři lidi. Facebookové vyjádření ale pro soud nebylo dostatečným důkazem.
„Obžalovaný se jednoznačně účastnil bojové činnosti separatistických jednotek na území Ukrajiny a účastní se jich do dneška,“ uvedl zpracovatel odborného vyjádření Otakar Foltýn z Generálního štábu Armády ČR. Byť podle Foltýna Polák poměrně důsledně dodržoval zásady operační bezpečnosti, šlo z kontextu uveřejněných fotografií určit, že se v době vojenských operací na daném místě vyskytoval.
Podle státního zástupce Marka Bodláka díky tomuto odbornému vyjádření není důvod k pochybám o věrohodnosti Polákových vyjádření na Facebooku.
Čech, který uprchl na Donbas bojovat za separatisty, dostal znovu 20 let za teror
Zřejmě už je stejně mrtvý, argumentuje obhájce
Polákův obhájce naopak argumentoval tím, že obžaloba vychází zejména z Polákova facebookového profilu, kde současná situace nasvědčuje tomu, že obžalovaný je již po smrti, a proto je řízení jako takové nepřípustné.
Polákův právní zástupce také zmínil výpovědi svědků, podle nichž je Polák osobou velmi chvástavou, tudíž jeho prohlášení nemusí odpovídat realitě.
Podle rozsudku Polák páchal trestnou činnost na východě Ukrajiny minimálně mezi lety 2016 a 2020. V prosinci 2016 odjel z Prahy na území ovládané vojensky organizovanými jednotkami samozvané Doněcké lidové republiky, nechal se vystrojit a vyzbrojit a aktivně se zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám na straně tzv. republikánské gardy. Nejprve působil jako odstřelovač a později jako velitel čety.
„Ne, vážení čučkaři, soudíte nás, dobrovolníky proti fašistické ukrajinské juntě, za terorismus. Jste zažraní, slepí a hluší k utrpení lidí Donbasu. Historii píšou vítězové, ne čučkaři,“ psal svědkům mimo jiné Polák, který ve svých projevech ohledně ruské invaze na Ukrajinu neváhal zmínit i LGBT komunitu nebo maďarsko-amerického finančníka George Sorose. Polák také uvedl, že se do České republiky vrátí pouze „na tanku nebo na padáku“.
Polák se měl podle jednoho ze svědků ozvat i během současné ruské invaze na Ukrajinu. Ve zprávě psal, že prý „obklíčili Mariupol“, invazi označil za „operaci, která je o denacifikaci a demilitarizaci“, ale jednotky prý nikoho neohrožují, jen „nacíky a ty, kdo se nevzdají“.