Článek
Skutkový děj, jak jej zjistil v lednu pražský městský soud, tedy že Sukup odcestoval a zapojil se do bojů na Ukrajině na straně proruských separatistů, odvolací soud akceptoval. Změnil ale právní kvalifikaci činu.
„Ta změna je změnou legislativní, neboť v červnu 2022 došlo ke změně zákona tím, že do něj byl přidán trestný čin účast na nestátní ozbrojené skupině zaměřené na působení v ozbrojeném konfliktu. Tedy paragraf, který přesně spadá na to, čeho se obžalovaný Martin Sukup dopustil,“ uvedl předseda odvolacího senátu Vladimír Ctibořík s tím, že za takový čin je možné uložit maximální trest v pětileté výši.
Po ruské invazi na Krym a vyvolání konfliktu v Doněcké a Luhanské oblasti v roce 2014 se Sukup rozhodl odcestovat na východ Ukrajiny a zapojit se do bojů na straně proruských separatistů v armádě samozvané Doněcké lidové republiky.
Na Ukrajině zemřel Slovák, který bojoval na straně Rusů
Nechal se vystrojit a vyzbrojit a minimálně další čtyři roky působil jako tankista, velitel tankové roty, později i praporu nebo velitel dělostřelecké baterie. Mimo jiné se zapojil do bojů o města Kramatorsk a Gorlivka, při kterých zemřelo na tisíc ukrajinských vojáků.
Podle ukrajinské generální prokuratury nejsou aktuální informace, zda je naživu, kde se nachází a zda se dopouští protiprávní činnosti, resp. zda se zapojil do bojů i po letošní ruské invazi na Ukrajinu.
Sukup využíval svých velitelských schopností, které nabyl v české armádě, dokud z ní nebyl v roce 1997 propuštěn pro své vedlejší podnikatelské aktivity. Od roku 2019 po Sukupovi pátrá česká policie.