Článek
Roško od počátku svou vinu popíral, naopak zbylí tři obžalovaní se k činům přiznali, ale nesouhlasili s výší škody, kterou údajně napáchali. Podle soudu to bylo zhruba sedm až devět miliónů korun.
Soud klade Roškovi a jeho dvěma komplicům za vinu 11 krádeží nebo pokusů o ně, všechny z let 2002 a 2003. Čtvrtý z obviněných prý asistoval jen při jedné z nich.
Roško byl navíc odsouzen za nedovolené držení drog, které policie našla u něj doma v mrazáku. Obžalovaný se proti tomu bránil s tím, že mu pervitin zřejmě někdo z policistů podstrčil.
Gang se podle zatím nepravomocného verdiktu zaměřil na prodejny v centru Prahy a v Mariánských Lázních. Zloději prý několikrát vyloupili zlatnictví a klenotnictví na Jungmannově náměstí v Praze, odkud si odnesli větší množství náramkových hodinek.
Hodinky, řetízky, prstýnky
Pachatelé podle obžaloby kradli především hodinky, řetízky, prstýnky a další šperky také ve zlatnictvích v Pařížské ulici, v Jindřišské, Nerudově či Milady Horákové. Na svědomí prý mají i krádeže v obchodě s noži, s koženým zbožím a v butiku.
"Nikdo z nás nebyl žádný svatoušek. Já se ale nikdy nedopustil ani krádeže. Připouštím, že jsem byl překupník a kradené zboží jsem prodával, ale chci být odsouzen jen za to, co mi bylo prokázáno," řekl soudu při závěrečné řeči Roško.
Podle dalšího z obžalovaných, osmatřicetiletého Ladislava Markoviče, to byl právě Roško, kdo loupeže organizoval. Markovič při nich páčil vchodové dveře a mříže, šperky prý nekradl.
"Moc mě mrzí, co jsem páchal a že jsem se kamarádil s takovými lidmi, jako je pan Roško. Nutil mě páchat tyto činy," uvedl Markovič.