Článek
Proces s účetním tak začne nanovo. Třiačtyřicetiletý Pelc podle obžaloby zneužil toho, že disponoval přihlašovacími údaji do internetového bankovnictví k účtu Okresního soudu v Lounech, a od června 2019 do listopadu 2023 uskutečnil neuvěřitelných 780 transakcí, jejichž prostřednictvím si peníze soudu posílal na své účty.
Vrchní soud ale zjistil, že vyšetřující policisté v přípravném řízení pochybili, neboť v případě dvou z těchto 780 transakcí, které byly Pelcovi kladeny za vinu, nebylo formálně zahájeno trestní stíhání.
Takovou procesní vadu nebylo možné napravit v řízení před soudem prvního stupně ani před odvolacím soudem, proto vrchní soud musel celý rozsudek zrušit a vrátit věc zpět do přípravného řízení a státnímu zástupci k došetření. Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem na Pelce nyní podalo novou obžalobu. Upozornil na to server Česká justice, podle něj je vrácení případu do přípravného řízení v justiční praxi mimořádné.
Bývalý účetní je stíhán na svobodě. V původním soudním procesu využil institutu doznání viny, takže jednání před soudem proběhlo bez dokazování. Dohodu o vině a trestu se státním zástupcem ale obžalovaný neuzavřel, protože se mu navržený trest sedm let vězení zdál vysoký.
O trestu tak rozhodoval krajský soud. Ten ale zpronevěru státních milionů ocenil v listopadu stejně vysokým trestem.

Obžalovaný Josef Pelc (vpravo) na chodbě ústeckého krajského soudu.
„Neplatí, že při prohlášení viny dostanete menší trest, než vám navrhuje státní zástupce,“ upozornila tehdy soudkyně ústeckého krajského soudu Vladimíra Kodatová. Ta také uvedla, že obžalovaný sice dosud nebyl trestaný a s policií spolupracoval, přitížilo mu ale, že trestnou činnost prováděl soustavně a dlouhodobě, a kdyby nebyl odhalen, pokračoval by v ní dál.
Obžalovaný u soudu před vynesením rozsudku tvrdil, že zpronevěřené peníze nepoužíval na obohacení nebo na to, aby si udělal hezčí život, ale pouze na sázení, aby mohl zpronevěřenou sumu zase vrátit. „Nebylo to tak, že bych jezdil na drahé dovolené z uloupených peněz. Bral jsem to tak, že mám velký dluh a nic jiného mi nezbývá. Chtěl jsem si na něj vydělat,“ uvedl účetní.
Vrátil jen 56 tisíc
Soud ovšem v původním hlavním líčení také konstatoval, že Pelcovi neuvěřil jeho projevenou lítost ani ochotu zpronevěřené peníze vrátit. „Zabývali jsme se velmi podrobně genezí celé jeho trestné činnosti a projevená lítost pro nás není přesvědčivá a účinná. Neshledáváme větší míru sebereflexe,“ uvedla soudkyně.
Ze zpronevěřených milionů vrátil účetní ke dni původního rozsudku jen 56 tisíc korun, z toho jen 14 tisíc vrátil sám a 32 tisíc za něj poslala jeho matka. Soudkyně Pelcovi spočítala, že pokud bude vracet ukradené peníze tímto tempem, musel by je splácet 800 let.