Článek
Hasiči spočítali náklady související se zásahem na 126 milionů korun, náklady obcí, které zřizují dobrovolné jednotky, byly vyčísleny na 68,2 milionu korun včetně odměn pro zasahující dobrovolné hasiče. Zásah policie stál 23,2 milionu, Ústecký kraj a další subjekty vyčíslily úhradu na 7,6 milionu korun.
„Celkem se tedy jednalo o 225,3 milionu korun. Na základě usnesení vlády byly o tyto prostředky posíleny příslušné rozpočty nebo budou posíleny formou dotací. V případě jednotek dobrovolných hasičů budou prostředky poskytnuty formou neinvestičních dotací, zde se v současné době vyhodnocují žádosti obcí,“ konstatoval Pořízek.
Novinky se zajímaly také o to, kolik stála letecké technika. Podle mluvčího byla zahraniční letadla poskytnutá prostřednictvím Mechanismů civilní ochrany EU, a to na základě bilaterálních dohod bezplatně. Češi zajišťovali pouze palivo.
„Pohonné hmoty pro letadla CANADAIR (italská letadla – poz.red.) a AIR TRACTOR (švédská letadla – pozn.red.) hradilo Ministerstvo životního prostředí, stejně jako náhrady za nasazení letecké hasičské služby soukromých provozovatelů – letadla AN2,“ vysvětlil mluvčí hasičů.
Ministerstvo dále platilo palivo dobrovolným hasičům, stejně jako i stravování.
U požáru bezúplatně zasahoval také soukromý pilot ze společnosti Heli4U z Karvinska, který pomáhal hasit vrtulníkem Bell 206. Neměl na to však povolení, a tak dostal od Úřadu pro civilní letectví pokutu 100 tisíc korun.
Podle Pořízka budou hasiči uplatňovat náhradu škody po pachateli, pokud se ho podaří najít. Mluvčí policie Eliška Kubíčková Novinkám minulý týden řekla, že vyšetřování stále probíhá. Kriminalisté zjistili, že hořet začalo v Malinovém dole. Nikdo však nebyl v souvislosti s požárem obviněn, příčina požáru je stále předmětem prověřování.
Požár parku vypukl 24. července u Hřenska, postupně se rozšířil na plochu až 1200 hektarů. Plameny se podařilo zdolat po dvaceti dnech. Kvůli požáru musely být evakuovány některé obce. Oheň nejvíce poškodil Meznou, kde shořelo několik domů.