Článek
Muž podle informací Novinek dlouhodobě žije ve Švédsku, kde také žádá o azyl. Nyní ale sedí ve vazbě v Praze na Pankráci. Poté, co byl v tuzemsku zadržen, požádaly tuniské úřady o jeho vydání. Pražský městský i vrchní soud na žádost kývly s tím, že muži v jeho domovině nehrozí nelidské zacházení. Dodaly, že muž také nijak nedoložil, že by snad byl politickým oponentem tuniského režimu.
Proč rozhodli Němci jinak?
Tunisan marně namítal, že jeho bratr zadržený v Německu byl doma odsouzen v témže trestním řízení, avšak německá strana jej do Tuniska nevydala. Právě rozhodnutí německé justice, které české soudy nijak nezohlednily, ve svém nálezu připomněl i senát Ústavního soudu se soudcem zpravodajem Pavlem Šámalem.
„Pokud by vyšlo najevo, že německá strana například nepřijala poskytnuté diplomatické záruky nebo shledala vydání nepřípustné z jiného důvodu, bylo by zapotřebí znát důvod, proč má na tytéž okolnosti česká strana jiný náhled,“ upozornil Šámal.
„Nedostatečné vypořádání se s návrhem stěžovatele na doplnění dokazování rozhodnutím v jiné obdobné věci, jakož i s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva ve vztahu k diplomatickým zárukám, bylo v kontextu případu ústavně nepřijatelné,“ dodal Šámal.