Článek
Informaci o snaze distribuovat padělky dostali detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) na začátku tohoto roku z kriminálního prostředí s tím, že pachatelé se pohybují v severních Čechách. Policisté s podporou Eurojustu vytvořili společný tým s německými kolegy a případ začali rozplétat.
„Detektivům se podařilo začátkem října v severních Čechách zajistit první zásilku padělků v hodnotě 50 000 USD (asi 1,1 miliónu korun – pozn. red.). Za zmínku stojí, že za tuto zajištěnou zásilku požadovali pachatelé částku 12 000 eur (asi 330 tisíc korun – pozn. red.),“ uvedl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.
Pachatelé, jak kriminalisté později zjistili, nebyli žádní andílci a práci policie už velmi dobře znali. Používali proto nejmodernější techniku a scházeli se na předem vytipovaných bezpečných místech.
Předávali si 100 tisíc dolarů
Policie označila za hlavního organizátora 55letého Čecha z Ústí nad Labem.
„Právě on měl zajistit vybudování nové kurýrní cesty do východoevropských států, kde je v kriminálním prostředí o padělané americké dolary značný zájem. Padělky pak měl naopak vyrábět v Žitavě pětašedesátiletý občan SRN,“ konstatoval Hanták.
Přítrž padělatelům udělala zásahová jednotka 17. listopadu v Ústí a Děčíně, kde překvapenému organizátorovi a 50letému Němci zaklapla na rukou želízka při předání 100 tisíc padělaných dolarů (asi 2,2 miliónu korun).
Našli také pyrotechniku
Kriminalisté následně provedli 12 domovních prohlídek a v německém městě Žitavě zajistili kompletní padělatelskou dílnu.
„V dílně bylo také nalezeno větší množství padělaných amerických dolarů určených pro další zásilku. Tyto padělky byly znalci ohodnoceny na stupnici nebezpečnosti 2 (nebezpečné) a 3 (zdařilé), tedy při běžném styku s bankovkou velmi těžko odhalitelné,“ vysvětlil Hanták.
Policisté našli také větší množství anabolik a pyrotechnického materiálu a zabavili rovněž luxusní zahraniční vozidla v hodnotě několika miliónů korun.
Muži zadržení v ČR byli obviněni z trestného činu padělání a pozměnění peněz. Okresním soudem v Liberci byli vzati do vazby. Hrozí jim až 10 let vězení. V Německu byl obviněn výrobce dolarů, kterému hrozí v úhrnném trestu až 15 let za mřížemi.