Článek
„Je to další případ cynické vypočítavosti pachatelů, zaměřujících se na staré osamělé občany,“ upozornila na případ mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková. Policisté nejen z Rychnovska totiž v posledních týdnech evidují zvýšený počet případů, ve kterých se oběťmi stávají zejména starší, opuštění občané či lidé žijící v méně obydlených lokalitách.
„Scénáře této trestné činnosti jsou obdobné. Skupinka lidí, často hovořících slovensky, nabízí k prodeji nádobí, deky či jiný sortiment nebo přichází vyplatit nejrůznější přeplatky či výhry. Často také žádá o vodu do nepojízdného auta či na zapití léku. Cílem je vždy zjistit, kde mají oslovení lidé uloženy úspory, které jsou často v řádech desítek tisíc korun. Pak odlákají pozornost a peníze ukradnou. Lup často proběhne rychle a nenápadně, že poškození zjistí, že byli okradeni až po delší časové prodlevě,“ dodala Kacálková.
Policie proto znovu důrazně varuje občany, aby nedůvěřovali cizím lidem a neotvírali jim ani je nevpouštěli do svého obydlí či bytu. „Požadujte průkazy totožnosti, odmítejte jakékoliv nabídky a v případě jakékoliv pochybnosti nebo strachu ihned volejte na bezplatnou linku 158. Zkuste si zapamatovat barvu či značku jejich vozidla nebo to, jak osoby vypadaly,“ radí mluvčí s tím, že existuje i jednoduché pravidlo: Pokud vám někdo neznámý chce vyplácet peníze, vždy se jedná o podvodníka.