Článek
Informace o zrušení verdiktu vyplývá z údajů v justiční databázi.
„Věc byla projednána v neveřejném jednání. Dokud rozhodnutí nebude doručeno stranám, nelze sdělit důvody pro zrušení původního rozsudku,“ řekla Právu mluvčí krajského soudu Jana Rubášová.
Okresní soud uznal všechny obžalované úředníky vinnými ze zneužití pravomoci úřední osoby a dva z nich navíc z přijetí úplatku. Kromě podmíněných trestů dostali statisícové pokuty a několikaleté zákazy práce ve státní službě.
Podle tachovské soudkyně Michaely Řezníčkové vydávali na zboží prázdná exportní a reexportní rostlinolékařská osvědčení garantující jeho nezávadnost a kvalitu, která pak předávali dalším osobám napojeným na organizovanou skupinu zajišťující nelegální dovoz této komodity z EU do Ruska.
Fungovalo to tak, že do bianko certifikátu s úředním razítkem a podpisem inspektora byl dopsán konkrétní produkt, který měl papírově pocházet z afrických zemí. Český dokument sloužil jako potvrzení o tom, že u nás zboží prošlo kontrolou a bylo po lékařské stránce v pořádku. Žádné faktické kontroly však neprobíhaly, zboží v Česku nikdy nebylo.
Za každý bianco formulář 700 korun
Kromě úředníků soud ještě potrestal dalších šest lidí za padělání a pozměňování veřejné listiny. „Působili jako organizovaná skupina ve více státech,“ konstatovala Řezníčková. Podle ní zfalšované dokumenty mířily přes kurýry do Polska a Litvy, kde se na zboží v kamionech měnily etikety původu a pak s přiřazeným českým certifikátem putovalo do Ruska.
„Je nepochybné, že obžalovaní inspektoři měli ke svému jednání motiv. Za každý prázdný formulář opatřený kulatým úředním razítkem dostávali 700 korun. Během necelého roku jich vystavili tisíce,“ uvedla dále soudkyně s tím, že jednání úředníků bylo vysoce společensky nebezpečné. „Poškodili tím Českou republiku v mezinárodním obchodu,“ zdůraznila Řezníčková.
Za klíčové důkazy soud považoval telefonní odposlechy, sledování podezřelých a výsledky domovních prohlídek. „Je z toho jasně patrné, jaká byla struktura celé skupiny a jak fungovala. Tyto důkazy dále prokazují, jak se obžalovaní mezi sebou vypořádávali finančně,“ dodala.
Půl miliónu na úplatcích
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu např. monitorovali mělnickou kancelář inspektora Vladimíra Roudnického, kam mu nainstalovali kromě prostorového odposlechu i skrytou kameru. „Na několika záběrech je vidět, jak si od spoluobžalované přebírá obálky a následně si přepočítává uvnitř uložené peníze,“ upozornila soudkyně. Celkem si tak měl na úplatcích přijít na půl milionu korun.
Někteří obžalovaní se snažili soud přesvědčit, že jde o nedorozumění. Prý se podíleli na něčem, o čemž netušili, že bude považováno za trestnou činnost. „Jde o kriminalizaci obchodních vztahů s politickým podtextem,“ uvedla dokonce v rámci své obhajoby jedna z obžalovaných.
ÚKZÚZ je specializovaný orgán státní správy, který spadá pod ministerstvo zemědělství. Především dohlíží na výrobu rostlinných komodit v ČR, ale také kontroluje a dozoruje jejich dovoz a vývoz, čímž chrání naše území před zavlékáním a rozšiřováním škodlivých organismů.