Článek
Soud v kauze rozhodoval už po druhé, loni v dubnu odsoudil Malého k sedmi rokům vězení a peněžitému trestu. Spolu s ním tehdy odsoudil i druhého obžalovaného manažera Lubomíra Novotného. Vrchní soud v Praze nicméně letos v zimě verdikt zrušil a vrátil k dalšímu projednání.
„Oproti loňsku nedošlo k žádné zásadní změně skutkových okolností,“ konstatovala předsedkyně senátu Jarmila Pavlátová s tím, že vina obžalovaných zaměstnanců VG Jaroslava Slavíka a Miroslava Holuba v duchu zásady in dubio pro reo (v pochybnostech ve prospěch obviněného - pozn. red.) prokázána nebyla.
Oproti loňskému verdiktu soud zprostil obžaloby i manažera VG Lubomíra Novotného, Malému naopak rok vězení přidal. Ten se čtvrtečního jednání neúčastnil.
Manažer Viktoriagruppe dostal za chybějící naftu sedm let a desetimilionový trest
„Soud zhodnotil veškeré přitěžující a polehčující okolnosti. Jako přitěžující okolnost považuje soud způsobení vyšší škody a na straně druhé je dosud řádný život pana obžalovaného Malého. Vzhledem k té způsobené škodě, soud dospěl k tomu, že odpovídající trest je v délce trvání osmi let,“ konstatovala Pavlátová.
Malý zároveň nesmí 10 let vykonávat funkci statutárního orgánu. Soud u Malého také upustil od peněžitého desetimilionového trestu, který mu uložil loni, protože dospěl k závěru, že je Malý nemajetný a veškeré úspory utratil za trestní řízení. Místo toho mu o rok prodloužil pobyt ve vězení.
SSHR hradila firmě Viktoriagruppe za skladování české nafty poplatek, jehož výše byla závislá na množství uložené pohonné hmoty. Viktoriagruppe měla naopak platit pokutu, pokud by dojednané množství nafty nestihla uskladnit včas. Podle verdiktu to firma skutečně nestihla a rozhodla se to zakrýt fiktivním navýšením zásob nafty dvěma nepravdivými příjemkami, které zaslala SSHR k proplacení. Od listopadu 2012 do ledna 2013 navíc obžalovaní údajně vyskladnili tři vlakové soupravy nafty, kterou SSHR neuhradili.
Viktoriagruppe v roce 2015 zkrachovala. Když firma skončila v insolvenci, začala o skladované zásoby právní bitva. Česku se nakonec po dohadech s insolvenčním správcem postupně podařilo naftu přesunout z Kraillingu zpět. Poté, co z Německa dorazila poslední cisterna, však měření potvrdilo obavy, že část paliva chybí. SSHR postrádala 6,3 milionu litrů pohonných hmot, jejichž hodnota tehdy byla vyčíslena na 108 milionů korun.