Článek
„Povolili jsme vydání pana Pitra do České republiky. Jsme ale první instancí, pan Pitr má právo se do 30 dní odvolat k švýcarskému federálnímu soudu,“ řekl Novinkám mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli. Informaci o rozhodnutí švýcarské strany Právu v pátek potvrdil i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
„Jsem samozřejmě rád, že takovéto rozhodnutí bylo vyneseno. Ministerstvo spravedlnosti na tomto tvrdě pracovalo a budeme teď doufat, že i odvolací instance potvrdí rozhodnutí švýcarského ministerstva spravedlnosti,“ řekl Právu Pospíšil. Rozhodnutí švýcarských úřadů považuje za úspěch svých podřízených úředníků. „Jsem rád,“ dodal ministr.
Zadržen v červenci
Pitr byl švýcarskými orgány zadržen 26. července ve Svatém Mořici. Na jeho dopadení se Švýcary úzce spolupracovali čeští kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kteří jeho pohyb v posledních dnech před zatčením monitorovali.
Stížnost na vazbu
Česko po zadržení požádalo o Pitrovo vydání do vlasti. Švýcarské ministerstvo na podnikatele uvalilo vazbu, na kterou si Pitr stěžoval u soudů, které ale stížnost zamítly. Snažil se také neúspěšně dostat z vazby na kauci.
Podle Galliho Česko žádalo o Pitrovo vydání kvůli tomu, aby si podnikatel mohl ve vlasti odpykat trest odnětí svobody.
Delikty jsou trestné i ve Švýcarsku
"Ministerstvo spravedlnosti dospělo ve svém rozhodnutí o vydání k závěru, že jsou všechny předpoklady pro vydání naplněny. Zvlášť v žádosti doložené hospodářské a daňové delikty jsou trestné také podle švýcarského práva," upřesnil Galli.
Pitra v roce 2006 soud v ČR pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině.
Letos byl v ČR pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny.