Článek
Svoboda i Snopková byli odsouzeni za podvod a zvýhodňování věřitele, Snopková ještě za porušování povinnosti v řízení o konkurzu. Odvolací soud také oběma uložil zaplatit pokutu 200 000 korun. Pokud nezaplatí, zůstanou ve vězení o tři měsíce déle.
Někdejší ministr se svou spolupracovnicí vstoupili do mělnického podniku Liberta vyrábějícího kočárky a invalidní vozíky v roce 1996. Následně pro něj vyjednali úvěr u IPB banky ve výši kolem šesti miliónů korun, ovšem peníze poskytnuté na výrobu v Libertě do firmy nešly. Vyjma půl miliónu Svoboda se Snopkovou peníze použili na splacení dluhů své další firmy Omnia.
Obžalovaní se však bránili tím, že peníze poslali jednateli slovenské firmy Rela Bratislava Pavlu Landsmannovi jako zálohu na rozjezd společné výroby stejného sortimentu, jako měla Liberta. Vzhledem k tomu, že se plány nezdařily, záloha propadla.
Svoboda i Snopková byli již loni uznáni vinnými z trestných činů podvodu a zvýhodňování věřitele, Snopková navíc z porušování povinnosti v řízení o konkursu a vyrovnání. Její syn byl odsouzen za pomoc při zvýhodňování věřitele.
Čeští ministři a soudy
Šestapadesátiletý Ivo Svoboda (ČSSD), bývalý ministr financí ve vládě Miloše Zemana v letech 1998-1999, možná nezůstane posledním členem sociálnědemokratických vlád, který skončil před trestním senátem.
V současnosti čelí obvinění i bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková. Policie ji viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Kvůli uzavření smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human. Součková nedávno z ČSSD vystoupila.
Trestní stíhání za nevýhodné pronájmy lukrativních budov hrozilo i bývalému ministru pro místní rozvoj a místopředsedovi ČSSD Petru Lachnitovi. Státní zastupitelství ale usoudilo, že je třeba ještě obstarat další důkazy, než o případném obvinění rozhodne.