Článek
Škola podle ředitelky Ivanky Kohoutové ale se zpětvzetím žaloby nesouhlasí, sdělil její advokát Radek Suchý. Do konce týdne o tomto jejím rozhodnutí vyrozumí soud s patřičným odůvodněním, dodal.
Odvolací soud zamítl žalobu na střední školu kvůli nošení hidžábu
Informaci o zpětvzetí žaloby obdržel advokát v úterý od Obvodního soudu pro Prahu 10. „Zároveň byla žalovaná, tedy Střední zdravotnická škola vyzvána, aby se ve stanovené lhůtě vyjádřila, zda se zpětvzetím žaloby souhlasí. Pokud totiž z vážných důvodů ostatní účastníci se zpětvzetím žaloby nesouhlasí, tak soud dle občanského soudního řádu rozhodne, že zpětvzetí návrhu není účinné," uvedl Suchý.
Nejvyšší soud se jí zastal
Spor začal v roce 2013. Somálská dívka chtěla na pražské Střední zdravotnické škole v Ruské ulici nosit hidžáb, tedy šátek, jímž si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Somálka tvrdila, že školu opustila poté, co ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si hidžáb při teoretické výuce sundala.
Kauza hidžábu ve škole: Aktivisté u soudu zpívali hymnu, soudkyně nechala vyklidit síň
V roce 2016 studentka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. Nejvyšší soud ale loni v prosinci rozhodl, že zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá legitimní cíl. ČR podle něj nesmí diskriminovat některý z náboženských směrů. Obvodní soud se tak má případem zabývat znovu.
Ke zpětvzetí žaloby vedla studentku podle její advokátky Radky Korbelové Dohnalové obava z dalšího možného pronásledování, kterému byla v důsledku podání žaloby v posledních letech vystavena. „Čelila vyhrožování, dehonestaci, setkala se s obtížemi při hledání bydlení a zaměstnání," sdělila Deníku N advokátka.