Článek
„S ohledem na provedené dokazování dospěl soud k závěru, že obžalovaný nemohl z pozice své armádní funkce jednat jinak. Měl své povinnosti a byl členem vojenské rady. To, co je uvedeno v popisu skutku, čím se měl provinit, nezakládá trestnost činu,“ uvedla předsedkyně soudního senátu Šárka Šantorová.
„Z pozice funkce a z pozice toho, že byl v armádě, tak musel respektovat režim a pokyny tohoto režimu,“ dodala s tím, že to bylo Muzikářovo zaměstnání a on nepřekročil žádnou svoji povinnost.
Žalobkyně Katarína Kandová v závěrečné řeči připomněla, že Muzikář je ohrožený trestní sazbou od dvou do deseti lety. Při zohlednění doby uplynulé od spáchání činu (přes pětatřicet let) a skutečnosti, že je Muzikář jinak bezúhonný, ale pro něj navrhla dvouletou podmínku s odkladem na tři roky a peněžitý trest ve výši sto tisíc korun. „Bylo prokázáno jednání, které je obžalovanému kladeno za vinu,“ uvedla.
Zbraně a volně útočící psi. Pohraničník z dob totality stanul u soudu za mrtvé na hranicích
Zároveň obžalovanému vytkla nedostatek jakékoliv sebereflexe. „Mohl alespoň projevit lítost nad újmou na životech lidí, ke které došlo za jeho velení,“ podotkla Kandová.
Muzikářův obhájce Jaroslav Ortman to ale viděl úplně jinak. „Navrhuji, aby byl Ing. Jan Muzikář zproštěn obžaloby, protože skutek, za který byl postaven před soud, není trestným činem,“ prohlásil. „Jsem přesvědčen, že namístě není jiné řešení než pana Muzikáře zprostit obžaloby,“ uvedl.
Podotkl, že v tomto případě se nesoudí režim, ale osoba Jana Muzikáře. „Nikdo z těch, kdo stříleli na hranicích, nikdo z těch, kdo posílali ty psy, nikdo z nich nebyl souzen,“ připomněl Ortman.
Muzikář je podle obžaloby spoluzodpovědný za střílení do lidí a jejich napadení služebními psy od října 1982 do září 1989, přičemž tři z nich zemřeli a deset utrpělo zranění. Podle žalobkyně se jednalo minimálně o deset skutků a povětšinou o občany tehdejší NDR.
V jednom případě došlo dokonce k roztrhání osmnáctiletého mladíka pohraničními služebními psy v srpnu 1986. Jen o měsíc později hlídka u hranic zastřelila svobodného občana Německé spolkové republiky (59) „v domnění, že se jednalo o jinou osobu“, po které tehdy pátrala.
„Svou řídicí činností vyplývající z jeho funkce odpovídal za provedení služebních zákroků příslušníků Pohraniční stráže spojených s použitím volně útočících psů nebo zbraně proti osobám, které neoprávněně překračovaly státní hranice ČSSR,“ uvedla státní zástupkyně Katarína Kandová v obžalobě.
Obžalovaný nevypovídal
Muzikář, který na poslední hlavní líčení nedorazil, při zahájení prostřednictvím svého advokáta Ortmana jakoukoliv vinu odmítl.
„Obžalovaný se necítí být vinen, nesouhlasí s popisem skutku, se skutky popsanými v obžalobě, s právní kvalifikací, a tedy ani s navrženým trestem,“ pronesl Ortman v červnu u soudu.
„Máme velké výhrady k obžalobě, protože klient nikdy žádný rozkaz či pokyn ke střelbě nedal. Nikdy přímo neúkoloval pohraničníky, kteří pouštěli psy, nebyl jejich přímým velitelem,“ doplnil poté novinářům.
Muzikář tehdy prohlásil, že vzhledem ke svému zdravotnímu stavu není schopen vypovídat a po dvaceti minutách opustil jednací síň.
Plukovník Muzikář pracoval u Pohraniční stráže už od roku 1955, v letech 1980 až 1989 zastával funkci náčelníka štábu a prvního zástupce náčelníka Pohraniční stráže.