Článek
„Neuvědomila si, že všechny dveře jsou nastavené na uzamčení. O pomoc proto zavolala brněnským strážníkům,“ řekl jejich mluvčí Jakub Ghanem.
Podle něj bylo děvčátko na zadním sedadle klidné a hlídka díky speciálnímu vybavení vůz za krátkou chvíli otevřela bez poškození. Strážníci i záchranáři ale nabádají rodiče k opatrnosti, a to především s blížícím se teplým počasím.
V Brně otevírají strážníci uzamčená vozidla, kde zůstanou malé děti nebo zvířata, zhruba desetkrát do roka.
Jít si nakoupit
Dospělí přitom někdy nechají dítě v autě a odejdou. „Rodiče někdy zanechávají děti v autě v domnění, že si zajdou sami rychle nakoupit a nic hrozného se neděje. Naše zkušenosti však potvrzují pravý opak. Každá minuta v zavřeném autě je kritická a lidé mají často silně zkreslenou představu o tom, kolik času v prodejně strávili,“ poznamenal Ghanem.
Dalším případem jsou malé děti. „Rodiče se někdy nechají svést skutečností, že dítě v autě usnulo, a nechtějí ho budit. Zmíněné příklady ale ilustrují, že zanechání potomka v autě může být fatální chybou,“ upozornil Ghanem.
Jeho slova potvrzuje mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. „Pokud malé dítě zůstane zamčené v autě, které je vystaveno vysoké teplotě, dojde k přehřátí organismu a ke kritickému zvýšení tělesné teploty. Pak nastává tzv. hypertermie. Jedná se o stav, kdy organismus už se nedokáže sám ochladit,“ řekla Novinkám mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.
Může nastat smrt
Zdůraznila, že schopnost termoregulace mají děti výrazně nižší než dospělí. „Pokud tedy nastane hypertermie a teplota překročí únosnou mez, dojde k nezvratným změnám v organismu a může nastat i smrt,“ varovala Bothová.
Záchranáři proto apelují, aby dospělí nenechávali děti samotné ve vyhřátém autě ani na chvíli. Podle Ghanema může navíc teplota v autě v případě, že je na přímém slunci, strmě vystoupat.