Hlavní obsah

Strach, nadávky a počurávání. Soud pokračuje případem vychovatelek z žateckých jeslí

4:24
4:24

Poslechněte si tento článek

Okresní soud v Lounech ve čtvrtek vyslechl v případu tří obviněných vychovatelek z žateckých jeslí dvanáctiletou dívku, kterou rodiče v jejím batolecím věku do jejich péče svěřovali. Vychovatelky čelí obžalobě z přečinu ohrožování výchovy dítěte a hrozí jim až pětileté vězení.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Dívka vypovídala prostřednictvím videokonference z jiné místnosti u soudu. Obraz přenosu přitom mohl sledovat jen předseda senátu, ostatní slyšeli výhradně dívčin hlas. Na dotaz soudce dívka mimo jiné uvedla, že si vybavuje, že se v jeslích moc bezpečně necítila.

„Bála jsem se učitelek, často se mračily, měla jsem pocit viny,“ uvedla dívka. A pocity z jeslí porovnala s dojmy ze školky, do které ji rodiče po tři čtvrtě roce převedli poté, co se dívenka začala v noci počurávat, měla noční můry a mluvila o zlé paní učitelce. „Ve školce jsem byla hlavně ráda. Tam jsem se nebála, cítila jsem se v bezpečí,“ popsala dívka.

Tři vychovatelky z žateckých jeslí viní obžaloba mimo jiné z toho, že používaly vulgárních nadávek vůči dětem a před dětmi. Měly používat výrazy jako „smrade, hajzle, parchante, trubko, spratku, mrcho“. Měly mít také vůči dětem zesměšňující poznámky. Podle obžaloby měly děti také za trest zavírat za dveře a nechávat je tam samotné plakat i několik desítek minut.

„Podle obžaloby k tomu mělo docházet nejméně v letech 2018 až 2021,“ řekl Novinkám státní zástupce Ondřej Koutný. Vychovatelky tím měly ohrozit rozumový, citový a mravní vývoj dětí. Ženy vinu odmítají, obžalobu považují za nepravdivou. Nic z toho, čeho se měly dopustit, se podle nich nestalo.

Už u předchozích jednání hlavního líčení u soudu vychovatelky uvedly, že se v jeslích nepoužívaly výchovné tresty, dětem nenadávaly a nenechávaly je pokakané, počurané nebo někde o samotě.

Každá z obhájkyň tří vychovatelek se u soudu snažila výpověď vyslechnuté nezletilé dívky znevěrohodnit, a to především poukazováním na to, že si dívka nemůže na pobyt v jeslích pamatovat. Prostřednictvím soudce proto dívce pokládaly řadu otázek. Například měla popsat, jak to v žateckých jeslí vypadá, kde se jesle vůbec nacházejí, jestli si vybavuje jména dětí, které s ní byly v jeslích, jaké jídlo dostávala nebo zda si o jeslích povídala s rodiči.

Temný kumbál

Zvláštní význam měla otázka obhajoby, zda dívka někdy byla v úklidové místnosti. „Já nikdy, ale pamatuju si, že když se otevřely dveře, smrdělo to tam chemikálií,“ zazněla ve videopřenosu spontánní odpověď. „Jenže žádná úklidová místnost v jeslích není,“ kontrovala jedna z obhájkyň. Soudu dokonce navrhla, aby jako provedení důkazu zařídil obhlídku jeslí. Soudce Martin Kredba to odmítl.

O úklidové místnosti se v rámci své výpovědi při předchozím jednání soudu zmínila maminka nyní vyslechnuté dívky. U soudu tehdy uvedla, že její dcera byla na svůj věk hodně vyzrálá, do jeslí nastoupila ve dvou letech, neměla už plenky a hovořila v celých větách.

Po čtrnácti dnech v jeslích se ale začala v noci počurávat a mluvila o zlé paní učitelce. „A říkala, že v jeslích zavírají nějakého chlapečka, když zlobí, do tmavého kumbálu a že na něj křičí,“ vypověděla maminka.

Na jednání vychovatelek upozornila bývalá zaměstnankyně jeslí. Na mobil tajně pořídila desítky hodin zvukových nahrávek a obrátila se na policii. Právě nahrávky jsou teď jedním z hlavních důkazů obžaloby.

Rozsudek v případu je zatím v nedohlednu. Po čtvrtečním svědectví formou videokonference soudce další projednávání odročil na neurčito. Soud se chce totiž ještě obrátit na znalce z oboru dětské psychologie. Další hlavní líčení nařídí, až bude znalecký posudek hotový.

Radnice v Žatci mezitím jesle jako organizaci zrušila a nahradila je dětskou skupinou. Ta spadá pod mateřskou školu.

Související témata:

Výběr článků

Načítám