Článek
Dodal, že peníze z Ostravsko-karvinských dolů (OKD) a Českomoravských dolů (ČMD) obvinění postupně vyváděli od roku 1999 až do nedávné minulosti.
Vyšetřování ale nadále pokračuje - trestní stíhání Viktora Koláčka, Petra Otavy a Jana Przybyly, kteří byli koncem minulého týdne obviněni ze zneužívání informací v obchodním styku, může být rozšířeno i na další trestné činy.
"Ano, zabýváme se i jinými aktivitami těchto osob, mimo jiné i okolnostmi privatizace OKD. Zatím ale nejsou podklady k rozšíření stíhání o další trestné činy, případně o jiné osoby. Stíhání ale bylo zahájeno v pátek a lhůta pro celou délku vyšetřování v tak závažných případech je šest měsíců," řekl Kalda.
Peníze za nic
Zároveň potvrdil informace, že obvinění tří manažerů je založeno především na čtyřech mandátních smlouvách, které podepisovali obvinění jako statutární zástupci obou smluvních stran.
"Byly to smlouvy, na jejichž základě měla společnost Karbon Invest pro dvě polostátní firmy provádět určité služby a určité činnosti. Šlo například o vyhledávání potenciálních zákazníků a spolupůsobení při uzavírání smluv při odběru černého uhlí," uvedl Kalda.
Na tom by nebylo nic špatného, kdyby získané provize a odměny byly adekvátní vynaloženým nákladům. "Přínos této činnosti pro doly ani zdaleka neodpovídal vynaloženým finančním částkám," řekl Kalda. Navíc Karbon Invest někdy dostával od polostátních podniků peníze takřka za nic. "Ve smlouvách bylo dokonce stanoveno, že Karbon Invest měl smluvní nárok na provizi i v případech, kdy se na uzavření smluv s novými zákazníky nepodílel," řekl Kalda.
S daněmi prý problém není
Sdělení obvinění ze strany policie přecházela hloubková kontrola účetnictví zmíněných firem. "Když jsme si odečetli náklady, které měla společnost Karbon invest s uvedenými službami, vyšla nám opravdu částka ve výši 1,6 miliardy korun," uvedl Kalda. Tyto zisky přitom pravděpodobně byly řádně zdaněny. S placením daní podle mých informací žádné problémy neměli," dodal státní zástupce.