Článek
Jak Wagnerová dodala, o stejné stížnosti, kterou k Ústavnímu soudu podal spoluobviněný Koženého, bývalý předseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu Boris Vostrý, dosud rozhodnuto nebylo.
Náměstek Nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk dnes Radiožurnálu řekl, že rozhodnutím Ústavního soudu padla další překážka, která odsouzení Koženého komplikovala. "Již nic nebrání tomu, aby trestní řízení, včetně shromažďování důkazů, pokračovalo," dodal Fenyk.
Kožený, který má irské občanství, žije na Bahamách a Vostrý ve státě Belize. Oba muži jsou v České republice od loňského července stíháni jako uprchlí za rozsáhlý podvod ve výši 11,5 miliardy korun.
Za téměř celé dva předcházející roky se totiž českým orgánům nepodařilo jim doručit usnesení o zahájení trestního stíhání, protože ani s Bahamami, ani s Belize nemá Česká republika dohodu o právní pomoci.
Vydání mezinárodního zatykače
Vloni v říjnu pak vydal Obvodní soud pro Prahu 4 na oba mezinárodní zatykač. Koncem letošního února byly o zatykačích informovány národní pobočky Interpolu.
Kožený i Vostrý s postupem policie nesouhlasí a považují ho za skandální. Shodně totiž tvrdí, že nemohou být stíháni jako uprchlí, když nikam neprchají a všichni vědí, kde žijí.
Kožený je obviněn také v USA ze zpronevěry 182 miliónů dolarů. V přepočtu zhruba pět miliard korun vylákal podle žalobce před šesti lety od amerických investorů pod záminkou výhodné investice při privatizaci v Ázerbajdžánu. Spojené státy mají na rozdíl od Česka úmluvy s Bahamskými ostrovy o vydávání.