Článek
Podle obžaloby Pečenka zneužil svou pravomoc při podpisu smlouvy s firmou Proton Therapy Centre Czech z roku 2006. Dokument předpokládal uzavření další smlouvy, která by protonovému centru po dobu 15 let garantovala hrazení léčebných výkonů pro 1650 pacientů ročně. Tento postup Pečenka náležitě neprojednal a dokument hned potvrdil razítkem ministerstva zdravotnictví. Pojišťovně mohla podle žalobců vzniknout miliardová škoda.
Podle soudu Pečenka věděl, že smlouvu uzavřít nemůže, čímž se dopustil trestného činu. Obvinění mu však bylo sděleno více než dva roky po uplynutí promlčecí lhůty, která skončila v roce 2011.
Chtěl nejmodernější léčbu
VZP na požadavky zakotvené ve smlouvě o smlouvě budoucí odmítla přistoupit. Spor o platnost dokumentu následně protonové centrum prohrálo. V červnu po intenzivních jednáních podepsala pojišťovna s centrem smlouvu o úhradě péče. V té se mimo jiné oba subjekty zavázaly, že nebudou v souvislosti se smlouvou z roku 2006 uplatňovat vůči státu žádné nároky.
Pečenka obžalobu odmítá, jeho záměrem prý bylo zavést v Česku nejmodernější technologii léčby. Tvrdí, že smlouva by VZP peníze naopak ušetřila. "Žalobce považuje protonové centrum za obchodní závod, já ho považuju za zdravotnické zařízení," řekl v pondělí soudu. Za pokus o zneužití pravomoci mu hrozilo tři až deset let vězení, státní zástupce pro něj požadoval podmíněný trest.
Obvodní soud případ projednával podruhé. Loni na podzim Pečenku obžaloby zprostil, podle něj nebylo mužovo jednání trestným činem. Odvolací pražský městský soud měl však o správnosti rozsudku pochybnosti, případ proto vrátil k novému projednání.