Článek
Soud bude pokračovat 21. srpna, kdy by měl k výpovědi přijít bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) nebo tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták.
Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 miliónů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl.
Kroupa před soudem popisoval průběh zakázky na obrněné transportéry. Uvedl také, že měl podle svých zdrojů informace, podle kterých měl Steyr připravené peníze na úplatky. Činily údajně dvě procenta z celé zakázky.
Z druhé ruky
Podle Dalíkova advokáta Lukáše Blahuše to však byly informace z druhé ruky. "Je to čistá spekulace," řekl Blahuš novinářům.
K soudu nechodí důležití svědci zejména z řad zahraničních zbrojařů. Několik jich bylo pozváno na páteční a pondělní líčení, ale nepřišli. Soud je teď bude muset sehnat, aby je vyslechl prostřednictvím videokonference. Tímto způsobem by měl být vyslechnut i klíčový svědek Szücs.
"Může se to stát. Já si myslím, že to nemůže mít vliv na výsledek trestního řízení," komentoval dosavadní proces státní zástupce Jan Kořán.
Až 10 let vězení
Někdejšímu poradci premiéra Topolánka za pokus o podvod hrozí až deset let vězení. Dalík při zahájení soudu vinu odmítl a požádal, aby se jednalo v jeho nepřítomnosti. K příštímu líčení by však měl dorazit.
Kauza nákupu pandurů je další z případů údajně problematických armádních zakázek, který česká policie a justice řeší.
V květnu městský soud nepravomocně zprostil viny Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze údajné korupce při nákupu armádních vozů Tatra. Před soudem naopak neskončila údajná korupce při pořízení stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu, protože žalobci případ definitivně odložili.