Článek
Podle žalobkyně existují pochybnosti o vině obou mužů v jejich prospěch. Navíc se velmi rozcházejí výpovědi svědků včetně těch, které policii a soudu poskytla hlavní svědkyně případu, která byla v osudný večer v Bělově vile.
Právě ona původně označila za jednoho z maskovaných pachatelů Šrytra. U soudu však původní výpověď odvolala.
Měli se vloupat do domu
Šrytra obžaloba vinila z toho, že byl jedním z pětice maskovaných mužů, kteří se v polovině dubna 1996 vloupali do vily Antonína Běly v Úvalech u Prahy. Měli prý informace o tom, že kontroverzní podnikatel má ve skrýši v domě schovanou vysokou částku, která tam běžně nebývala.
Policisté Šrytra s Kacem obvinili loni v březnu, jen pár týdnů před uplynutím dvacetileté promlčecí lhůty
O úkrytu v domě přitom věděl jen velmi úzký okruh lidí. A právě Šrytr v minulosti pro Bělu pracoval, než se pohádali a podnikatel ho vyhodil.
„Šli si tam pro peníze, spoutali na místě služebnou a ještě jednu ženu, nikoli však manželku Běly, která tehdy byla v nemocnici. No a když se pak objevil samotný Běla, byli srozuměni s tím, že ho zabijí,“ řekl k tomu loni Právu důvěryhodný zdroj seznámený s případem.
Vyšetřovací tým Tempus
Podle zjištění redakce lupiči tehdy našli víc než dvanáct miliónů korun a po návratu Běly jej doslova rozstříleli několika dávkami ze samopalu.
Není však jasné, zda je Běla po návratu domů překvapil, a proto musel zemřít, nebo byla jeho smrt od začátku plánovaná.
Podle mínění vyšetřovatelů ze speciálního policejního týmu Tempus a také státního zastupitelství byli mezi pěticí pachatelů Šrytr a také Ján Kaco (52), kteří jsou bývalí kolegové z elitního Útvaru rychlého nasazení (URNA).
Policisté Šrytra s Kacem obvinili loni v březnu, jen pár týdnů před uplynutím dvacetileté promlčecí lhůty. Nyní jim oběma podle trestního zákoníku platného v době vraždy hrozí až patnáct let vězení nebo i výjimečný trest.