Článek
Ještě o rok víc by podle něj měla dostat bývalá náměstkyně na ministerstvu školství Simona Kratochvílová, pro kterou chce žalobce peněžitý trest šest milionů korun.
Trčkův středeční závěrečný návrh je totožný jako ten, který přednesl v prvním kole tohoto případu předloni v říjnu.
Tehdy stejně jako teď požadoval také pětiletý trest a dvoumilionovou finanční sankci pro předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu i pro generálního sekretáře ČUS Jana Boháče.
Pelta o odposleších: Prostě jsem takhle žvanil a už mi to zůstane
Šest let by si podle něj měl odpykat za mřížemi někdejší šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a k tomu zaplatit dva miliony korun. Peněžité tresty pak Trčka požaduje i pro obě jmenované sportovní organizace, pro FAČR pět milionů a pro ČUS poloviční částku.
Všem zároveň navrhl pětiletý zákaz vykonávat jakékoliv funkce ve sportovních svazech.
„Mám za to, že provedené dokazování potvrdilo důvodnost podané obžaloby. Přesvědčivě zachycuje, jak obžalovaní Kratochvílová a Bříza porušovali své zákonné povinnosti a zvýhodňovali konkrétní žadatele (o dotace) na základě požadavků Pelty, Jansty a Boháče,“ uvedl v závěrečné řeči Trčka s tím, že Kratochvílová se rozhodla „zcela vědomě vyhovět“ požadavkům Jansty a Pelty.
Dokazují to podle něj záznamy odposlechů z bytu na Senovážném náměstí v centru Prahy, kde spolu tehdejší milenci Kratochvílová s Peltou řešili peníze pro různé projekty včetně financí pro český fotbal.
„Rozhodně se nejednalo o žádné ‚blábolení‘ či vychloubání, jak to u soudu označil obžalovaný Pelta, ale o jeho konkrétní požadavky, jakou výši investicí a na co by chtěl získat,“ míní státní zástupce.
Kritéria pro rozdělování dotací na ministerstvu školství sice podle něj nebyla nastavena dobře, ale obžalovaní žádná nová nevymýšleli, jen si prý řekli, kolik chtějí, bez jakýchkoli kritérií, a nechali to údajně schválit.
Mimořádná závažnost
Trčka ve středu upřesnil, že se obžalovaní pokusili způsobit škodu ve výši 454 milionů korun, což je celková částka na údajně cinknuté, preferované projekty.
Nikdy však nebyla vyplacena kvůli zásahu policie v roce 2017 a následnému zrušení dotačních programů ministerstvem.
„Ke způsobení škody sice nedošlo, ale jednání obžalovaných k tomu směřovalo,“ podotkl Trčka.
„Obžalovaní naplnili všechny znaky trestných činů. Navrhuji, aby byli shledáni vinnými ve smyslu obžaloby,“ uvedl s tím, že Peltovi a spol. přitěžuje, že se snažili způsobit vysokou škodu. „Závažnost jejich jednání je mimořádná,“ dodal Trčka.
Obžalovaným hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby a korupci až dvanáctileté tresty. Pražský městský soud už v této kauze jednou rozhodoval, když předloni v listopadu uznal Peltu a Kratochvílovou vinnými a uložil jim tresty šest, respektive 6,5 roku vězení, plus vysoké peněžité sankce.
Podle tehdejšího rozsudku Pelta využil své osobní milenecké známosti s náměstkyní a ovlivňoval ji v roce 2017 zejména při jejich schůzkách v odposlouchávaném bytě v centru Prahy, tak aby poskytla dotace konkrétním, předem vybraným žadatelům.
Janstu, Břízu, Boháče a obě sportovní sdružení tehdy soud obžaloby zprostil.
Jenže úplně celý verdikt zrušil nadřízený odvolací pražský vrchní soud a vrátil případ zpět do nynějšího hlavního líčení. To teď pokračuje závěrečnými návrhy obhájců, sami obžalovaní nejspíše promluví ve čtvrtek. Všichni od počátku jakoukoli vinu odmítají.