Hlavní obsah

Státní zástupce obžaloval Pardubickou nemocnici kvůli případu chlapce, jenž upadl do kómatu

Pardubice

Státní zástupce podal k soudu obžalobu na tři zdravotníky a Pardubickou nemocnici kvůli případu chlapce, který je po operaci v roce 2017 v kómatu. Uvedl to státní zástupce Lukáš Hrubý. Nemocnice stále vyjednává o mimosoudním vyrovnání s rodinou.

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Nemocnice Pardubice. Ilustrační foto

Článek

„Dvě fyzické osoby byly obžalovány pro skutek kvalifikovaný jako přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a jedna fyzická osoba byla obžalována pro skutek kvalifikovaný jako přečin neposkytnutí pomoci,” uvedl Hrubý. Podle něj se pochybení týkají reakce, respektive postupu zdravotnického personálu.

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal krvácet a následně upadl do takzvaného bdělého kómatu. Rodina se domáhá odškodnění ve výši 22 milionů korun, nemocnice jim nabízela 15,5 milionu korun. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

Nemocnice se dohodla s rodinou chlapce postiženého po operaci mandlí na vyrovnání

Domácí

V září 2019 policie obvinila jednu lékařku a dvě zdravotní sestry ze spáchání přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Obviněna byla také pardubická nemocnice. Podle policie za trestný čin hrozí až čtyři roky ve vězení, u právnické osoby rozhoduje o formě trestu soud.

Pardubickou nemocnici obžaloba viní z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. „Jedná se zejména o systémová pochybení spočívající v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů,” uvedl Hrubý.

Podle dřívějšího vyjádření policie nemocnice zásadně porušila či zanedbala důležité povinnosti. Znalci konstatovali, že „postup lékařky i obou zdravotních sester byl nejenom proti současné zavedené lékařské vědě, ale i proti zdravému rozumu”.

Za pochybení zaplatí Nemocnice Pardubického kraje rodině čtyři miliony

Domácí

„Bylo zjištěno, že v době hospitalizace poškozeného chlapce neměla nemocnice definované odborné a organizační postupy v podobě zpracovaných standardů, které by stanovovaly doporučený lékařský a ošetřovatelský postup, tedy jak se má chovat zdravotnický personál zejména při pooperační péči u dětského pacienta,” uvedla tehdejší mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Policie kladla obviněným za vinu, že nesprávně diagnostikovali u chlapce pooperační komplikace. Masivně krvácel z operační rány. Kriminalisté se domnívali, že ošetřující personál zvolil zcela nevhodný postup. Krvácejícího pacienta nechaly dětská lékařka i odborné zdravotní sestry odejít s matkou do přízemí budovy, kde je ORL ambulance.

Výběr článků

Načítám