Článek
"Žaloba (na ochranu osobnosti - pozn. aut) byla podána po právu. Bylo prokázáno, že neuniformovaný příslušník policie České republiky neměl zákonný důvod, aby vás zezadu napadl, srazil na zem a bil dřevěnou tyčí," konstatoval soudce Martin Valehrach.
Zároveň však odepřel Tesárkovi nárok na finanční náhradu ve výši 50 tisíc korun, kterou on rovněž požadoval. "Tu může soud uznat pouze pokud došlo ke zvlášť závažným zásahům do osobnostních práv osoby," zdůraznil soudce s tím, že k tomu zde nedošlo.
Tesárek: za právo jsem si musel zaplatit
Tesárek včera odešel spokojen, byť ne zcela. "Ta omluva mě samozřejmě těší. Přijde mi ale smutné, že v právním státě musí člověk zaplatit, aby se práva vůbec domohl," uvedl. Poplatek soudu při podávání žaloby činí 4 tisíce korun a tuto náhradu soudce Tesárkovi nepřiznal.
Podle dostupných informací je v podstatě výjimečné, že by soud vedle morálního zadostiučinění uznal právo poškozeného i na finanční obnos.
Policistu již potrestala Inspekce
V případu včera vypovídali svědci z řad policistů i anarchistů, hlavní slovo však mělo video. Na záznamu je vidět, jak se policisté na motorkách snaží projet skrz srocení demonstrantů v Praze 4 - Nuslích a následně je zachycen i celý incident. Muž v bílé bundě zde zezadu napadá drobného mladíka postávajícího mimo dav a bije ho tyčí. Napadený mladík, Tesárek, asi měsíc po útoku podal trestní oznámení.
Případem se zabývala Inspekce ministra vnitra, podle které policista Zdeněk Ježek porušil služební zákon. Za to byl kázeňsky potrestán, dostal písemnou důtku.
Obžalovaný měl monitorovat dění
Podle Marie Masaříkové z tiskového odboru Ministerstva vnitra to byl jediný trest, který Inspekce v souvislosti s policejními zásahy při zasedání MMF udělila. "Inspekce celkem řešila čtyři případy, jeden postoupila ke kázeňskému potrestání (tento- pozn. aut.), v ostatních se nepodařilo prokázat, že by došlo ke spáchání trestného činu nebo který policista se toho dopustil," sdělila mluvčí.
Ježek, který včera svědčil u soudu, již více než rok pracuje mimo policii. V inkriminovaný den byl společně s kolegou a kameramanem přidělen do dokumentační skupiny, která měla monitorovat dění.
"Nikdo mu k tomu pokyn nedával," uvedl včera jeho nadřízený na dotaz, proč se expolicista zamotal do střetů.
Případem se bude zřejmě ještě zabývat pražský vrchní soud, Tesárek je totiž rozhodnutý se odvolat.