Článek
Do hluboké jámy se muž neodvážil vlézt, a proto zavolal policisty. „Na místo vyjela hlídka policistů z Boršova nad Vltavou. Vzhledem k tomu, že oznamovatel už na místě nebyl a makových polí je u Krasejovky více, k uvězněnému srnečkovi navigoval policisty muž po telefonu,“ řekla Lenka Krausová, mluvčí jihočeské policie.
Hledání srnečka policistům ale komplikoval fakt, že v okolí makového pole je doslova jáma vedle jámy. Nechávají je tu po sobě totiž hledači vltavínů. Policisté ale naštěstí po chvíli našli tu správnou, která se pro srnečka stala pastí. „Srneček už pololežel ve vodě a byl hodně vysílený. Jeden z policistů do jámy vlezl a vyčerpané zvíře vytáhl a pustil na svobodu,“ dodala Krausová.
Bylo obrovským štěstím, že do jámy, které tu po sobě nechávají hledači drahých kamenů, nespadlo třeba dítě. Makové pole se totiž velmi často stává kulisou při fotografování rodin s dětmi.
Vltavín
Vltavín je označení pro horninu tektit v okolí řeky Vltavy. Vltavíny poprvé objevil v roce 1787 profesor Univerzity Karlovy Josef Mayer nedaleko Týna nad Vltavou. Nejvíce vltavínů se vyskytuje v pásu mezi Prachaticemi a Trhovými Sviny.
Tektit vzniká dopadem meteoritu na povrch naší planety. V průběhu dopadu dochází k uvolňování velkého množství energie přeměňované na teplo. Díky tomu dochází k metamorfoze na novou horninu – tektit.