Článek
Právě zamítnutí obnovy procesu nadzvedlo ze židle spolek Šalamoun (spolek na podporu nezávislé justice v České republice).
„Soud ignoroval znalecký posudek, který potvrzuje, že pan Van Fabián kvůli svému postižení nebyl schopen účinně vnímat obsah řízení. Byl ponechán bez tlumočníka, bez přepisu, odkázán na odezírání – to vše v těžké trestní věci. To není spravedlnost, to je výsměch právu,“ uvedl předseda spolku John Bok.
Podle soudu si ale Van Fabián, který si trest odpykává ve věznici Mírov, způsob komunikace zvolil v rámci trestního řízení sám. Prý uvedl, že odezírá ze rtů a tlumočníka nepožaduje, protože neovládá znakovou řeč. Při březnovém jednání, kdy soud rozhodoval o obnově procesu, mu vše přepisoval simultánní překladač.
„Obnovení řízení se povolí jen v případě, vyjdou-li soudu najevo důkazy dříve neznámé. Všechny soudy prvního stupně, odvolací i dovolací věděly, že Van Fabián neslyší. Při přezkumu se zabývaly i podmínkami soudu a shledaly námitky jako nedůvodné,“ uvedla v březnu státní zástupkyně Libuše Pospíšilová s tím, že stížnost podal Van Fabián v roce 2020 i na Ústavní soud, který ji zamítl.
„Rozhodnutí soudu je hrubým porušením principu spravedlivého procesu a jasně odporuje závazkům České republiky vyplývajícím z Evropské úmluvy o lidských právech. Dle našeho názoru je tento případ učebnicovým porušením článku 6 Evropské úmluvy, který garantuje právo na férový proces. Krajský soud ignoruje základní práva neslyšících,“ zdůraznil Bok.
Přiznání na sociální síti
Spolek Šalamoun se proto chystá podat stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.„Spravedlnost nesmí být slyšet jen těm, kdo slyší. Nejde jen o jednoho člověka. Jde o přístup k osobám se zdravotním postižením v celém českém soudním systému,“ dodal Bok.
Van Fabián je ve vězení za přípravu usmrcení starší ženy, která kdysi pracovala v kanceláři prezidenta Václava Havla. Její tělo našli lidé v roce 2015 v táborském lesoparku Pintovka. Nejprve vše vypadalo, že žena zemřela přirozenou smrtí. Jenže Van Fabián podle policie později na sociální síti uvedl, že se na úmrtí ženy podílel. V době smrti měla žena v těle vysoké množství alkoholu. Soud v roce 2018 nevyloučil, že obžalovaný ženě přidal do pití léky.
Van Fabián podle obžaloby chtěl starší ženu, která se do něj zamilovala, usmrtit ze zištných důvodů. Podle svědků ji i fyzicky napadal. A zřejmě pod nátlakem na něj přepsala i svůj majetek. Příbuzní zavražděné se pokoušeli majetkové transakce zpochybnit, ale marně.