Článek
"Celková výše neuhrazených splatných daňových dluhů... činí ke dni vystavení tohoto sdělení 791 463 885 Kč," píše se v takzvaném zástavním příkazu, který mají LN k dispozici.
Toto sdělení dostaly například banky, v nichž má ČKD Praha DIZ účty, aby z nich nemizely peníze. Za pomoci zástavního příkazu pak také daňová správa spolu s policií a celníky obstavila nemovitý majetek. To aby nezmizel, než se rozhodne o doplatku doměřené daně.
Daňoví specialisté dospěli během několikaletého vyšetřování k tomu, že skupina až 70 lidí a podobného počtu firem kolem miliardáře Speychala, který mimo jiné vlastní hokejovou Spartu, obcházela v komplikované síti placení daní.
V zástavním příkazu vyšetřovatelé vyčíslili celkem 46 různých dlužných částek, které měly státu přijít na účet jako platba daní. Pohybují se od 607 tisíc až k 122 miliónům korun a celkem dávají dohromady již zmíněnou částku dosahující bezmála 800 miliónů korun, píše deník.
Chtějí nás zdiskreditovat, tvrdí firma
Na základě zástavního příkazu zasahovala protikorupční policie spolu s celníky a finanční správou v centrále ČKD Praha DIZ v půlce května. Po razii zatím nebyl nikdo obviněn. Vrchní pražská zástupkyně Lenka Bradáčová, která případ dozoruje, ale hned po zásahu uvedla, že "trestní řízení je v prvotní fázi".
Samotná firma podle LN nekomunikuje. Šéf ČKD Praha DIZ Robert Wolf pouze v prohlášení označil zásah za "akt zvůle a projev arogance státní moci". "Celé toto představení proběhlo s cílem zdiskreditovat naši společnost v právě probíhajícím arbitrážním řízení na tunelový komplex Blanka," napsal Wolf.
Firma se u arbitrážního soudu domáhá zaplacení více než 779 miliónů korun. Spor mezi městem a firmou se týká technologické části stavby tunelu Blanka. Žalobu firma podala v polovině letošního ledna. Obě strany spolu na konci loňského roku vedly bezvýsledně smírčí řízení.