Článek
Fröhlichově ženě Evě uložil trestní senát pětiletý a jeho kolegovi Martinu Trokanovi šestiletý trest. Oba dostali také peněžité tresty ve výši 600 tisíc korun. Verdikt není pravomocný a lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soud v Praze.
Trojice se podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové dopustila podvodu a způsobila škodu za více než 25 milionů korun. Všichni obžalovaní vinu od počátku odmítají.
Soud rozhodoval v případu již podruhé. „Soud opět dospěl k závěru, že se obžalovaní skutku dopustili,“ prohlásila Říhová.
Žalobce znovu navrhl zprostit viny galeristu Fröhlicha v kauze domnělých padělků obrazů
Sama žaloba žádala zproštění
Trestní senát uznal trojici vinnou i přesto, že i státní zástupce navrhoval zprostit ji obžaloby.
„Tímto návrhem soud není vázán,“ uvedla v odůvodnění soudkyně.
V roce 2019 uložil soud Fröhlichovým a Trokanovi tresty v délce od šesti do osmi let vězení, přestože i tehdy navrhoval žalobce zproštění. Odvolací soud však verdikt předloni na podzim zrušil. Odvolací senát uložil soudu provést u některých obrazů revizní posudky.
Také byla podle něj potřeba více důkazů, prokazujících úmysl obžalovaných prodávat padělané obrazy.
Fröhlichovi a Trokan prodávali do galerií či obchodníkům obrazy českých umělců, například Josefa Čapka, Josefa Lady, Františka Kupky, Emila Filly, Václava Špály, Jana Zrzavého, Jindřicha Štyrského či Toyen. Cena děl se pohybovala od desítek tisíc korun po několik milionů korun. Podle obžaloby však obrazy nechal vytvořit Fröhlich u padělatelů, sehnal si k nim také falešné znalecké posudky. Manželé i Trokan pak vystupovali jako majitelé rozsáhlých sbírek umění, pro větší důvěryhodnost obrazy také půjčovali a nakupovali ve fingovaných aukcích.
Většina údajně padělaných děl se na trhu objevila mezi lety 2013 až 2016. Byly mezi nimi olejomalby, akvarely i náčrty. Například padělek obrazu Emila Filly Zátiší s dýmkou a hrozny, který prodali manželé Fröhlichovi za 1,5 milionu korun, skončil u herečky Jiřiny Bohdalové.