Článek
Případ je názornou ukázkou, jak někteří rozhádaní rodiče dokážou zaměstnat policii, opatrovnické i trestní soudy na dlouhé roky ve snaze očernit expartnera a získat tak výhodu v boji o dítě. K souzenému skutku totiž došlo už v roce 2017 a oba rodiče ve sporu o syna na sebe mezitím podávali různá podání či stížnosti.
Podle obžaloby měl soudce nepravdivě nařknout svou bývalou partnerku, že se násilím dostala k němu do domu a setrvala tam i bez jeho souhlasu. Po prověření situace policie dospěla k názoru, že takový skutek se nestal.
Kromě výpovědi poškozené nebyl zjištěn žádný přímý důkaz.
A soudce měl obratem na krku trestní stíhání. Navíc byl takřka ve stejnou dobu souzen i pro domácí násilí, kdy nejprve dostal podmíněný trest, ale Nejvyšší soud nakonec případ poslal jen do přestupkového řízení.
Dostal pokutu
V případu křivého obvinění dostal soudce u třebíčského okresního soudu pokutu 60 tisíc korun a expartnerce měl zaplatit dalších 30 tisíc jako náhradu nemajetkové újmy. S verdiktem se ale nesmířil a podal odvolání k brněnskému krajskému soudu.
„Problémem je, že nebylo hodnoceno jednání klienta a poškozené komplexně a v souvislostech. Oba dva na sebe podávali trestní oznámení. Klient byl několik let stíhán a ukázalo se, že obvinění z domácího násilí nebyla pravdivá,“ připomněla soudcova advokátka při přednesu odvolání.
Sám soudce trestnímu senátu řekl, že jeho stíhání je důsledkem rodičovského sporu. „Veřejnosti vzkazuji, že pokud jsou muž či žena týraní fyzicky nebo psychicky, ať se to nebojí ventilovat hned. Protože pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku, že skončíte na pozici obžalovaného, jako jsem teď já,“ řekl soudce.
Při pochybnostech soud osvobodil
Odvolací senát v čele se soudcem Josefem Teplým nakonec muže obžaloby zprostil. „Lze mít důvodné pochyby, zda ke skutku vůbec došlo. Kromě výpovědi poškozené nebyl zjištěn žádný přímý důkaz. Poškozená sice předložila zvukovou nahrávku, ale její autenticita byla zpochybněna a není vyloučeno, že mohla být pořízena někdy jindy,“ konstatoval soudce Teplý.
Pokud by naopak soudce se svým odvoláním neuspěl a byl by potrestán, znamenalo by to jeho konec v taláru. Státní zastupitelství se ještě může pokusit zvrátit osvobozující verdikt dovoláním k Nejvyššímu soudu.