Hlavní obsah

Soudce Kafku zadrželi v zahraničí. Je podezřelý, že okradl o miliony desítky kolegů z branže

6:16
6:16

Poslechněte si tento článek

Živý a zadržený v zahraničí. Krajský soudce a bývalý hlavní žalobce v metanolové aféře Roman Kafka už je po deseti dnech od svého zmizení pod kontrolou policie. Peněz, které měl zpronevěřit svým známým, si tak dlouho neužil. Otázkou zůstává, zda a kdy chtěl zmizet do některé z exotických zemí, kam by na něj nedosáhlo právo.

Foto: Dalibor Glück, ČTK

Roman Kafka

Článek

Roman Kafka zmizel 4. března. Rodina jeho pohřešování oznámila policii o čtyři dny později 8. března. Původně svým nejbližším podle zdroje Novinek tvrdil, že jede do zahraničí vyšetřovat kauzu afgánského zločineckého gangu a vojáků.

Zřejmě však měl namířeno na nějaké z letišť v okolních zemích, odkud se mohl soukromým letadlem „neviditelně“ přesunout do některé z exotických zemí, v níž by bylo pro českou policii ztížené nebo zcela neprůchodné jeho vydání zpátky do Česka.

„Peníze na to získané měl. Zatím se v kuloárech mluví o minimálně deseti milionech, o kterých ví policie. Ale ve výsledku to může být třicet až padesát milionů, které získal od lidí kolem sebe. Ta nejvyšší částka může hovořit až o dvou stech milionech,“ řekl zdroj Novinek.

Policie Kafku podle něj dopadla a nyní už ho vyslýchá. Ve které zemi se Kafka nyní nachází, není jasné.

„Poškození nechtějí být za idioty“

I kdyby se skutečně jednalo o částku přesahující sto milionů korun, kriminalisté pravděpodobně skončí na mnohem nižší škodné sumě. „Policie bude mít těžkou práci. Roman Kafka obral i některé soudce, státní zástupce, policisty i advokáty. Ale mnozí z nich se k trestnímu řízení nepřipojí z důvodu, že nechtějí být na veřejnosti a ve svých profesích za idioty,“ vysvětlil důvěryhodný zdroj.

Roman Kafka podle zjištění Novinek získával peníze od svých známých na krátkodobé finanční operace, které podle něj měly skončit velmi výhodným ziskem. Postupně přestával lidem peníze vracet a ty pak končily u něj.

„Oškubal desítky lidí. Některé se snažil přemluvit k půjčce či výhodnému zhodnocení peněz ještě pár dnů před svým zmizením. Jednomu advokátovi napsal v noci mail s prosbou čtvrtmilionové půjčky. Když si advokát mail přečetl, myslel, že jde o fake. Tak ráno Romanovi Kafkovi zavolal a ten mu řekl, že je to už vyřešené a peníze nakonec nejsou potřeba,“ přiblížil zdroj Novinek.

Peníze Kafkovi měli dávat nejen lidé z Kroměřížska, ale i zřejmě další známí napříč celou republikou.

Informační policejní embargo

Na Kafkovu nynější kauzu policie včetně Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) uvalila informační embargo. „Víme, že tato osoba už není vedena v databázi pátrání. Další informace ale poskytovat nebudeme,“ sdělil Novinkám mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

O nic sdílnější nebyl ani mluvčí kroměřížské policie, která Kafku pohřešovala. „Věc si převzalo NCOZ. My žádné informace sdělovat nebudeme,“ řekl mluvčí policie Radomír Šiška.

Žádný z mluvčích oficiálně nepotvrdil, zda je, či není Roman Kafka naživu. Podle zdrojů Novinek tomu tak ale je. Vypovídá o tom i konec pohřešování, které měla oznámit Kafkova rodina. Soudce se jí podle zdrojů Novinek ozval a rodina následně pohřešování na policii zrušila.

V policejní databázi pohřešování je však stále jeho hnědý osobní automobil značky Škoda Kodiaq. Je tak pravděpodobné, že se do zahraničí dostal s tímto vozem, který pak odstavil neznámo kde.

Stáhl se z veřejného prostoru

Před svým zmizením se podle zjištění Novinek Kafka stáhl z veřejného prostoru. „Vypadalo to v poslední době, jako by za sebou chtěl zametat stopy. Choval se prý divně. Zrušil si i sociální sítě,“ podotkl zdroj Novinek.

Kafka už v minulém týdnu rezignoval na post krajského soudce. Důvodem k rezignaci měly být pracovní problémy a zahájené kárné řízení, což Novinkám potvrdila i mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belcovová. „Na podzim 2024 byly zjištěny vážné průtahy při vyhotovování rozhodnutí i další porušování povinností soudce Romana Kafky,“ konstatovala mluvčí.

Právě proto byl podle ní 18. prosince loňského roku podán návrh na zahájení kárného řízení. „V únoru 2025 vedením krajského soudu následně zjistilo, že porušování pracovních povinností dále pokračuje. Roman Kafka se tak rozhodl rezignovat na funkci soudce. Oznámení o vzdání se funkce soudce bylo Kanceláři prezidenta České republiky odesláno 3. března,“ dodala mluvčí.

Roman Kafka je v současné době soudcem Krajského soudu v Brně, předtím působil jako soudce Okresního soudu v Kroměříži. Z minulosti je znám jako hlavní státní zástupce dozorující metanolovou aféru, a to především v její hlavní větvi, ve které dostali za smrt zhruba padesáti lidí doživotní tresty hlavní viníci Tomáš Křepela a Rudolf Fian.

V minulosti z pozice státního zástupce dozoroval také případ donedávna největší hromadné osminásobné vraždy v restauraci Družba v Uherském Brodě. Zároveň byl jedním z těch, kterým se podařilo v rámci metanolové aféry a jejímu úzkému personálnímu propojení s lihovou mafií dopadnout lihového bosse Radka Březinu.

Státním zástupcem byl do roku 2018 dvanáct let, a to u Krajského státního zastupitelství ve Zlíně a později u Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Poté nastoupil na post soudce.

Výběr článků

Načítám