Článek
Podle zdroje Novinek měl mít Roman Kafka namířeno nejspíš do Albánie, odkud by zřejmě pokračoval soukromým letadlem do některé z exotických zemí, kde by na něj nedosáhlo právo. To už se mu ale nepodařilo a nyní je v držení policie.
„Byl tak přesvědčený o své dokonalosti, že nějaká chyba musela přijít. Ale nerozumím tomu, proč se tak dlouho zdržoval v Evropě,“ podotkl zdroj Novinek k osobnosti hledaného soudce.
Roman Kafka se podle všeho rozhodl dát na cestu podvodu, když mnoha lidem zpronevěřil jemu svěřené peníze. Nejen jeho rodina, přátelé a známí, ale i kolegové z branže mu měli svěřit desítky milionů korun s vidinou rychlého zhodnocení peněz. „Mělo jít o nějaký atraktivní investiční fond, do kterého měl ukládat jejich peníze. Lidem sliboval zisk, ale místo toho umořoval dřívější půjčky těmi novými. Někteří lidé mu svěřili částky ve statisících, jiní až v řádech milionů korun,“ přiblížil důvěryhodný zdroj.
Redaktor Novinek oslovil i několik poškozených. Ti se ale k případu nechtějí vyjadřovat ani pod rouškou anonymity. „Mám podepsanou mlčenlivost a celkově je to skandální téma. Nezlobte se, ale asi bych vám stejně neřekl nic nového,“ sdělil jeden z nich.
Vzhledem k tomu, že půjčky zřejmě gradovaly až v poslední době, je pravděpodobné, že se lidé ke Kafkou zpronevěřeným penězům alespoň zčásti dostanou. „Mají šanci, že se jim peníze vrátí. Nevěřím, že by je Roman stihl rozfofrovat,“ domnívá se další ze zdrojů Novinek.
Tu ale nastává komplikace pro údajně podvedené z řad Kafkových kolegů, a to soudců, státních zástupců, advokátů a případně policistů. „Policie bude mít v jejich případě těžkou práci. Mnozí z nich se k trestnímu řízení nepřipojí z důvodu, že nechtějí být na veřejnosti a ve svých profesích za idioty,“ vysvětlil důvěryhodný zdroj.
Nejde přitom jen o podvedené, ale i ty, kterým se Kafka ozval, že by od nich rád peníze získal na půjčku nebo jejich zhodnocení. Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) totiž podle všeho budou shromažďovat nejen případy provedených půjček, ale i ty, které se Roman Kafka pokusil získat. „Jednomu advokátovi napsal v noci mail s prosbou čtvrtmilionové půjčky. Když si advokát mail přečetl, myslel, že jde o fake. Tak ráno Romanovi Kafkovi zavolal a ten mu řekl, že je to už vyřešené a peníze nakonec nejsou potřeba,“ přiblížil zdroj Novinek.
Důkazem budou účty i historie v telefonu
Policie tak zřejmě kvůli mnoha nepřihlášeným poškozeným nedosáhne na celkovou skutečnou škodnou sumu, ale zároveň bude určitě pracovat kromě trestného činu zpronevěry i s verzí pokusu o zpronevěru.
K mnoha poškozeným, včetně těch, kteří se policii neohlásí, se navíc kriminalisté zcela jistě dostanou i přes pohyby na účtech Romana Kafky či z historie jeho telefonu.
Na Kafkovu nynější kauzu policie včetně NCOZ uvalila informační embargo. „Víme, že tato osoba už není vedena v databázi pátrání. Další informace ale poskytovat nebudeme,“ sdělil Novinkám mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
O nic sdílnější nebyl ani mluvčí kroměřížské policie, která Kafku pohřešovala. „Věc si převzalo NCOZ. My žádné informace sdělovat nebudeme,“ řekl mluvčí policie Radomír Šiška.
Stáhl se z veřejného prostoru
Před svým zmizením, ke kterému došlo 4. března, se podle zjištění Novinek Kafka stáhl z veřejného prostoru. „Vypadalo to v poslední době, jako by za sebou chtěl zametat stopy. Choval se prý divně. Zrušil si i sociální sítě,“ podotkl zdroj Novinek.
Kafka už také před dvěma týdny rezignoval na post krajského soudce. Důvodem k rezignaci měly být pracovní problémy a zahájené kárné řízení, což Novinkám potvrdila i mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belcovová. „Na podzim 2024 byly zjištěny vážné průtahy při vyhotovování rozhodnutí i další porušování povinností soudce Romana Kafky,“ konstatovala.
Právě proto byl podle ní 18. prosince loňského roku podán návrh na zahájení kárného řízení. „V únoru 2025 vedení krajského soudu následně zjistilo, že porušování pracovních povinností dále pokračuje. Roman Kafka se tak rozhodl rezignovat na funkci soudce. Oznámení o vzdání se funkce soudce bylo Kanceláři prezidenta České republiky odesláno 3. března,“ dodala mluvčí.
Roman Kafka v minulosti působil i jako soudce Okresního soudu v Kroměříži. Z dřívějška je znám jako hlavní státní zástupce dozorující metanolovou aféru, a to především v její hlavní větvi, ve které dostali za smrt zhruba padesáti lidí doživotní tresty hlavní viníci Tomáš Křepela a Rudolf Fian.
Z pozice státního zástupce dříve dozoroval i případ donedávna největší hromadné osminásobné vraždy v restauraci Družba v Uherském Brodě. Zároveň byl jedním z těch, kterým se podařilo v rámci metanolové aféry a jejího úzkého personálního propojení s lihovou mafií dopadnout lihového bosse Radka Březinu.
Státním zástupcem byl do roku 2018 dvanáct let, a to u Krajského státního zastupitelství ve Zlíně a později u Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Poté nastoupil na post soudce.