Článek
Podrobnosti o Kafkově vysvětlení přinesl v pondělí pořad Reportéři České televize, jehož redakci Kafka krátce před svým zadržením telefonoval, stejně jako Českému rozhlasu, který dříve o telefonátu již informoval.
Byl v té době hledaný policií, která ho ale již smazala z databáze pohřešovaných, protože po prvotním pátrání se ozval rodině, že je v pořádku. V následném telefonátu zmíněným redakcím za sebe vysvětlil, proč byl v danou chvíli „na pohybu“.
„Byl jsem asi pět nebo šest roků velmi brutálně a nevybíravě vydírán skupinou osob. Před třemi týdny dospěly k závěru, že už pro ně nejsem tak užitečný jako dojná kráva. A prostě to rozhodnutí znělo jasně. Prostě zmiz, ale asi zemřeš,“ sdělil podle Reportérů Kafka s tím, že další běh událostí je pouze otázkou vůle boží.
Sedmačtyřicetiletého Kafku policie pohřešovala poté, co 4. března odjel ze svého domu v Kroměříži. Když pak dal vědět rodině, dostali se mu policisté na stopu a zadrželi ho 17. března v Chorvatsku. Od té doby je ve vazbě v Záhřebu a české úřady s chorvatskými protějšky vyřizují předávací řízení. Sám Kafka se svým předáním do rukou české justice souhlasil.
Kafka dále vysvětloval, že vyděračům platil ze svého, ale jejich nenasytnost musel krmit i z rodinných peněz. Dostával podle svých slov různé instrukce a rozkazy k placení pod pohrůžkou trestů, které navíc nakonec velmi často následovaly.
Dokonce se údajně obrátil na policii, jenže banda vyděračů měla příliš dlouhé prsty sahající právě až do bezpečnostních složek.
„Dozvěděli se o tom a následoval tvrdý trest. Takže já jsem se prostě na policii účinně obrátit nemohl,“ vysvětloval v telefonátu.
Neuvěřitelné, hodnotí Kafkovu verzi kolegové
Jakou přesně formu tresty měly, soudce nezmínil, stejně jako nesdělil nic bližšího k údajným vyděračům, například zda se jednalo o české zločince či zda byli ze zahraničí. Z telefonátu, o němž dříve referoval iRozhlas, vyplynulo, že se vydírání mělo týkat kauz, na kterých v minulosti Kafka pracoval coby pracovník justice.
Jeho verzi ale mnozí lidé z jeho branže zpochybňují. Například podle šéfa Krajského soudu v Brně a přímého Kafkova nadřízeného Milana Čečotky, který proti kolegovi loni na podzim spustil kárné řízení kvůli průtahům rozsudků, je to celé k neuvěření.
„Ta doba nevím kolika let, to mi připadá neuvěřitelné. Abych řekl pravdu, nepřipadá mi to příliš uvěřitelné,“ sdělil Reportérům Čečotka.
Další kolegové se nechali slyšet v tom smyslu, že obecně v pozici soudce může člověk žádat v případě vydírání tu nejvyšší možnou ochranu, a podobně jako Čečotkovi jim přišlo přinejmenším zvláštní, že by to celé mohlo trvat tolik let.
Jako nedůvěryhodné označil Kafkovo vysvětlení prezident Soudcovské unie Libor Vávra, který neskrýval překvapení.
„Taková argumentace zejména u bývalého zkušeného státního zástupce mě překvapuje. Tím by řekl, že celá léta pracoval pro systém, kterému nedůvěřuje,“ poznamenal v pořadu ČT.
Policie se o soudce zajímá kvůli podezření, že mnoha lidem zpronevěřil vysoké finanční částky, které mu svěřili za účelem investičního zhodnocení. Nejen jeho rodina, přátelé a známí, ale i kolegové z branže mu měli svěřit desítky milionů korun. Případ řeší detektivové z NCOZ, kteří shromažďují informace o poškozených.
Ne všichni se však zřejmě k trestnímu řízení se svým nárokem o náhradu škody přihlásí. Je totiž zřejmé, že jde i o soudce, státní zástupce, advokáty či policisty.
„Policie bude mít v jejich případě těžkou práci. Mnozí z nich se k trestnímu řízení nepřipojí z důvodu, že nechtějí být na veřejnosti a ve svých profesích za idioty,“ vysvětlil již dříve Novinkám důvěryhodný zdroj.