Článek
Filatelista se bohužel verdiktu nedožil, zemřel totiž už v roce 1976. Z dnešního pohledu šlo přitom o zcela bizarní záležitost. Muž se dostal k soudu kvůli tomu, že si v roce 1939 koupil tisíc sérií poštovních známek „s úmyslem je později výhodně prodat“.
Právě v tom komunistická justice spatřovala trestný čin spekulace. Muži u soudu přitížilo, že prodal 200 sérií po 50 Kčs za jednu sérii svému známému a dalších 200 sérií půjčil dalšímu filatelistovi. Zbylé známky měl v bezpečnostní schránce. Soud na něho pohlížel jako na příslušníka někdejší buržoazie.
Nepostupovali podle zákonů
Na nejvyšší soud se se stížností pro porušení zákona obrátil ministr Blažek (ODS) s tím, že tehdejší justice chybovala a nepostupovala podle tehdejších zákonných norem. Senát v čele s Martou Ondrušovou pak rozsudek z roku 1962 zrušil.
Soudci ve svém rozhodnutí připomenuli, že pod trestný čin spekulace se dalo skrýt prakticky cokoli od stavebního materiálu přes potraviny až po neplatné protektorátní známky. Podle Ondrušové ale tehdejší justice porušila pravidla tím, že se vůbec nezabývala tím, zda měl filatelista zištný motiv.
„Jinak řečeno, zda bylo možné v prodeji jedné série známek za částku 50 Kčs identifikovat neoprávněný prospěch s ohledem na odstup doby nákupu a zda tento prospěch dosáhl takové výše, aby bylo možné ve vztahu ke společenské nebezpečnosti hovořit o spáchání trestného činu, nebo zda se jednalo pouze o prodej za účelem vykrytí aktuální finanční tísně, jak namítal obviněný,“ konstatovali soudci v rozhodnutí, které zveřejnili na úřední desce.
Justice tak musí případ znovu otevřít a Obvodní soud pro Prahu 2 musí znovu rozhodnout.
„Určitě bude zajímavé sledovat, jak se k novému projednání obžaloby postaví po 62 letech státní zástupce a jak soudce bude 48 let po Ellederově smrti zkoumat jeho ‚zištný úmysl‘ a vypočítávat rozdíl mezi společensky nebezpečným ‚neoprávněným prospěchem‘ a ‚prodejem za účelem vykrytí aktuální finanční tísně‘,“ uvedl podle ČTK advokát Lubomír Müller.