Článek
Praveček se předloni v listopadu dostal během služby do konfliktu s odsouzeným, který odmítl splnit jeho pokyn. Ujely mu přitom nervy a drzého vězně umravnil ranou pěstí. Tím podle okresního soudu spáchal trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.
„Jde o hraniční případ, který lze ale ještě vyřešit v rámci kázeňského řízení,“ uvedl ve čtvrtek předseda odvolací senátu Zdeněk Jaroš. Podle něho obžalovaný svým jednáním zasáhl do práv poškozeného, nicméně nešlo o tak závažnou újmu, aby mohl být jednání obžalovaného posouzeno jako trestný čin.
Řidič tahače odmítl vinu za nehodu vězeňského autobusu, při které zemřel dozorce
„Obžalovaný neměl k fyzickému napadení odsouzeného žádný důvod a takové jednání nelze akceptovat. Proto by měl být jeho postih v kázeňském řízení důrazný,“ dodal Jaroš.
Už okresní soud upozornil na to, že ačkoliv se odsouzený choval nevhodně, nemůže za jeho drzé chování a odmítnutí práce následovat fyzické napadení dozorcem. „Existují legální instrumenty, jak si s problémovými vězni poradit,“ zdůvodnila v minulosti své rozhodnutí okresní soudkyně Jaroslava Krůšková.
Drzého vězně umravnil pěstí. Přijde o uniformu
Nepřesvědčilo ji ani výborné pracovní hodnocení obžalovaného, který po odsouzených striktně vyžaduje dodržování kázeňského řádu. „Za každé porušování předpisů rozdává kázeňské tresty. Dbá na to, aby si precizně plnili své povinnosti v rámci vnitřního řádu věznice, a z tohoto důvodu je mezi nimi neoblíbený,“ doplnil Pravečkův obhájce.
Projednávanému konfliktu předcházela situace, kdy recidivista Petr Pěnkava (22) odmítl splnit Pravečkův pokyn, aby se vrátil zpět do práce ve skladu. „Obžalovaný k němu následně přikročil, úderem pěstí jej udeřil do obličeje a smýkl s ním o stěnu a topení,“ stojí v obžalobě.
Obžaloba: Bezdůvodný útok
Incident tehdy natočila bezpečnostní kamera a záběry z ní byly stěžejním důkazem státního zástupce. Podle okresní soudkyně neměl Praveček k takovému ataku žádný důvod.
„V danou chvíli emočně nezvládl situaci a dal průchod svým emocím a agresi. To je v rozporu s pravidly o zachování humánního přístupu k odsouzeným, které má být v našem vězeňství respektováno a dodržováno. Příslušníci vězeňské služby jsou k tomu školeni a vedeni,“ vysvětlila dříve Krůšková.
Pro dozorce z Rýnovic chtějí žalobci za bití vězňů podmínky
Upozornila na to, že odsouzený stál nehybně a nečinně v rohu. „Nijak se nesnažil dozorce fyzicky napadnout. Naopak je vidět, jak pan Praveček chvilku vydýchává situaci, a pak zcela nečekaně atakuje pěstí hlavu poškozeného. Šlo o naprosté profesionální selhání,“ řekla dále Krůšková.
I když okresní soud nezpochybnil, že se vězeň choval drze a bez respektu k příslušníkovi vězeňské služby, měl obžalovaný řešit jeho nevhodné chování jiným způsobem.
„Pro dozorce je to práce mnohdy emočně velmi náročná, kdy se sebezapřením musí zachovat klid a určitý díl lidskosti. Dokážu pochopit, že i v tomto případě byla pro obžalovaného situace výjimečná a emočně vypjatá. Rozhodně ale nemohu schvalovat jeho reakci, ač jinak byl vždy dobrým příslušníkem vězeňské služby,“ podotkla Krůšková s tím, že svým rozhodnutí rozhodně nechce dávat volný průchod nevhodnému a nepřijatelnému chování vězňů k příslušníkům vězeňské služby.
„Na druhé straně je ale třeba z důvodu generální prevence dát najevo, že soud nemůže jednání obžalovaného schvalovat,“ uzavřela okresní soudkyně.